لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

گزارش: دولت افغانستان به کوشش برای مذاکرات صلح با طالبان پایان می دهد


گزارش: دولت افغانستان به کوشش برای مذاکرات صلح با طالبان پایان می دهد
گزارش: دولت افغانستان به کوشش برای مذاکرات صلح با طالبان پایان می دهد

یک روزنامه معتبر غربی گزارش می دهد دولت افغانستان قصد دارد کوشش برای نشاندن طالبان در پشت میز مذاکره را متوقف سازد.
وال استریت جورنال روز جمعه بنقل از مشاور امنیتی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفت دولت تصمیم گرفته است جلسه مقامات آمریکا، افغان و پاکستان در ۸ اکتبر - ۱۶ مهر - را لغو کند. قرار بود در آن درباره راه های گنجاندن شورشیان در مذاکرات صلح بحث شود.
لغو جلسه در پی ترور برهان الدین ربانی رییس جمهوری سابق افغانستان در ۲۹ شهریور در خانه اش توسط یک بمب انداز انتحاری صورت می گیرد. او برای دسترسی به ربانی از یک پیام جعلی صلح از طالبان استفاده کرد.
روز چهارشنبه، پرزیدنت کرزی با مقامات ارشد دولت، از جمله دو معاون رییس جمهوری - محمد قاسم فهیم و محمد کریم خلیل - همراه با فرماندهان سابق نیروهای مجاهدین، که با سربازان شوروی پس از حمله اتحاد شوروی به افغانستان در سال ۱۹۷۹ جنگیدند، ملاقات کرد و درباره آینده مذاکرات صلح با طالبان با آنها به تبادل نظر پرداخت.
دفتر کرزی در بیانیه ای در پایان جلسه گفت علیرغم کوشش های سه سال گذشته برای صلح با شورشیان، طالبان «رهبران مذهبی، بزرگان قبایل، زنان، کودکان، پیر و جوان را شهید کرده است.»
دفتر کرزی همچنین گفت با وجود تلاش های دولت افغانستان جهت بهبود مناسبات با پاکستان، دولت اسلام آباد برای بستن «امنگاه های تروریستی یا جلوگیری از آموزش و تجهیز تروریست ها در خاک خود» هیچ گامی برنداشته است.
کاخ سفید دولت پاکستان را به داشتن «ارتباط هایی» با شبکه حقانی، یک گروه مرتبط با القاعده، که می گوید پناهگاه های امن در منطقه وزیرستان شمالی پاکستان دارد، متهم کرده است.
پاکستان این اتهام را رد می کند.

XS
SM
MD
LG