لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۰

انفجار در جنوب افغانستان


انفجار در جنوب افغانستان
انفجار در جنوب افغانستان

مقام های افغان می گویند یک بمب گذار انتحاری در انفجار یک خودرو در لشگرگاه، مرکز ایالت نا آرام هلمند در مرکز افغانستان، دست کم دو تن را کشت.

داوود احمدی سخنگوی فرمانداری گفت انفجار که بامداد سه شنبه در یک بازار شلوغ در خارج از یک کلانتری روی داد، دست کم ۲۶ نفر از جمله ۱۰ افسر پلیس را زخمی کرد.

طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفت.

لشگرگاه یکی از چندین منطقه ای بود که کنترل آن در ماه ژوئیه به عنوان نخستین مرحله روند انتقال از نیروهای خارجی به نیروهای افغان واگذار شد. بر اساس این فرایند قرار است تمام نیروهای رزمی خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند.

این حمله یک روز پس از آن روی می دهد که مقام های آمریکایی اعلام کردند در یک حادثه تیراندازی در داخل ساختمان ضمیمه سفارت آمریکا در کابل یک شهروند آمریکایی جان سپرد و یک نفر دیگر زخمی شد.

سخنگوی سفارت آمریکا گفت حادثه یکشنبه شب و زمانی اتفاق افتاد که یک کارمند افغان دولت آمریکا پیش از کشته شدن، با اسلحه به سوی دیگران آتش گشود.

در همین حال، یک مقام دولت محلی در هرات گفت یک اتوبوس مسافری که از یک مجلس عروسی بازمی گشت با یک بمب در کنارجاده برخورد کرد و ۱۶ تن، از جمله ۱۱ کودک کشته شدند.

در این میان، صدها تظاهر کننده روز سه شنبه در کابل جمع شدند و خواستار تحقیقات بین المللی درباره ترور برهان الدین ربانی رییس جمهوری سابق و سرپرست مذاکرات صلح با طالبان، شدند.

سرپرستی اعتراض را امرالله صالح مسئول پیشین تشکیلات اطلاعاتی افغانستان بر عهده داشت که سال پیش پس از مخالفت با تلاش های دولت برای مذاکره با طالبان استعفا داد.

بسیاری از تظاهر کنندگان پرچم هایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود مرگ بر طالبان و مرگ بر پاکستان.

ربانی هفته پیش در خانه اش در کابل توسط یک بمب گذار انتحاری که وانمود می کرد از سوی رهبران طالبان پیام صلح همراه دارد کشته شد.

برخی از مقام های افغان تلویحا گفته اند سلسله ترورهای اخیر مقام ها افغانستان ممکن است تا حدودی توسط پاکستان هماهنگ شده باشد. این اتهام از سوی اسلام آباد رد شده است.

XS
SM
MD
LG