لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

محاصره ۲۰ ساعته کابل به پایان رسید


Кабул, 13 сентября 2011
Кабул, 13 сентября 2011

محاصره ۲۰ ساعته طالبان در مرکز کابل روز چهارشنبه زمانی که نیروهای افغان و ائتلاف باقیمانده شورشیان را کشتند به پایان رسید.
روز سه شنبه شش شورشی یک ساختمان نیمه تمام مشرف به سفارت آمریکا و ستاد ناتو را اشغال کردند و آنها را با گلوله و آر پی جی هدف گرفتند. سه ستیزه گر دیگر مجهز به جیلقه های انتحاری به هدف های پلیس در نقطه ای دیگر از پایتخت حمله کردند.
هلیکوپترهای ناتو که در کنار نیروهای امنیتی افغان کار می کردند سرانجام ساختمان را از شش شورشی پاک کردند، و به محاصره پایان دادند.
عقیده بر این است که حمله طولانی ترین هجوم در کابل از آغاز جنگ بود، در جریان آن دست کم ۱۴ تن جانسپردند و حدود ۲۴ نفر مجروح شدند.
سخنگوی ائتلاف گفت ۱۱ غیرنظامی افغان کشته و شش سرباز ناتو مجروح شدند. وزارت کشور افغانستان گفت حداقل شش افسر پلیس در میان کشته شدگان بودند.
ناتو و سفارت آمریکا گفتند به کارمندان آنها صدمه ای نرسید.
طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفت، اما رایان کراکر سفیر آمریکا شبکه حقانی، مستقر در پاکستان، را مسئول حمله هماهنگ در قلب کابل دانست. این گروه به القاعده ارتباط دارد و در گذشته توانایی خود را برای دست زدن به حملات پیچیده نشان داده است.
با وجود این، کراکر حمله را زیاد مهم ندانست و گفت ستیزه گران با شلیک ۶ آرپی جی از فاصله ۸۰۰ متری به سفارت، فقط توانستند به آنچه او آنرا یک عمل «ایذایی» نامید دست برنند.
مقامات پلیس افغانستان گفتند بباور آنها مهاجمان برای عبور از پاسگاه های امنیتی جهت نزدیک شدن به ناحیه حساسی که مجتمع های دیپلماتیکی در آن قرار دارد، از برقع استفاده کردند.
آنها گزارش دادند چندین برقع در داخل یک خود رو پر از مواد منفجره در صحنه نبرد نهایی پیدا کردند.
حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان حمله را محکوم کرد و پاسخ کارساز پلیس و نیروهای انتظامی را ستود. او گفت چنین اقداماتی انتقال مسئولیت های امنیتی در کشور را متوقف نخواهد ساخت، برعکس مردم افغانستان را به دردست گرفتن مسئولیت امور کشور خود مصمم تر می کند.

XS
SM
MD
LG