لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۰

حمله به سفارت آمریکا و ستاد ناتو در کابل


حمله به سفارت آمریکا و ستاد ناتو در کابل

شورشیان طالبان، مسلح به جلیقه های انتحاری و آر پی جی به هدف هایی در مرکز کابل، از جمله ستاد ناتو، سفارت آمریکا و سازمان اطلاعات و امنیت اففانستان حمله کرده اند.

روز سه شنبه، در حالی که نیروهای امنیتی در تلاش دفع هجوم در نزدیکی مناطق دیپلماتیک بودند، صدای تیراندازی و انفجار بمب شنیده می شد. مقام های افغان می گویند یک افسر پلیس و دو شورشی کشته شده اند.

به گفته پلیس افغانستان، ۴مهاجم تسلط یک بنای چند طبقه در میدان ابوالحق در کابل را به دست گرفته و تیراندازی به سوی هدف های اصلی را آغاز کردند. همچنین دو بمب گذار انتحاری دیگر در غرب کابل به پلیس حمله کرده و دو افسر را کشتند.

ناتو و سفارت آمریکا هر دو اعلام کردند در این حمله ها به کارمندان آسیبی نرسیده است. مقام های افغان می گویند دو غیر نظامی جان سپردند و دست کم ۱۶ نفر در سراسر پایتخت زخمی شدند.

دست کم سه نفر از مهاجمان کشته شدند و مقام های افغان می گویند نیروهای امنیتی شامگاه سه شنبه به سرکوب باقیمانده شورشیان پرداختند.

سخنگوی طالبان به خبرگزاری ها گفت تشکیلات اطلاعاتی افغانستان، یک وزارتخانه، سفارت آمریکا و ستاد ناتو هدف های اصلی شورشیان بودند.

ناتو اعلام کرد گروه کوچکی از شورشیان به محله ای در مجاورت سفارت آمریکا و ستاد ائتلاف حمله و تیراندازی کردند. نیروهای افغان و ناتو، با پشتیبانی هوایی به حمله پاسخ دادند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان حمله ها را به شدت محکوم کرد و گفت این حمله ها انتقال امنیتی را متوقف نخواهد ساخت، برعکس تصمیم مردم افغانستان را به بر عهده گرفتن مسئولیت امور کشور خود استوارتر می کند.

در واشنگتن، دیوید پتریوس ریس سی آی ا به نمایندگان گفت حمله آرپی جی به مجتمع سفارت آمریکا در کابل چهار افغان را که در انتظار گرفتن ویزا بودند زخمی کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده برای تامین امنیت منطقه و اطمینان از این که با عاملان حمله برخورد شود کار می کند. کلینتون همچنین یادآور شد که غیر نظامیان آمریکایی به افغان ها در برقراری ثبات در کشور همکاری می کنند و این حمله را ناجوانمردانه خواند.

در بروکسل، آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو به خبرنگاران گفت وی یقین دارد که نیروهای افغان می توانند با این وضعیت در کابل مقابله کنند. راسموسن همچنین گفت چنین حمله هایی بر انتقال مسئولیت های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان تاثیر نخواهد داشت و امور انتقال امنیت ادامه خواهد یافت.

پیشتر در روز شنبه شورشیان به یک پایگاه ناتو در مرکز افغانستان حمله کرده و چهار غیر نظامی افغان را کشتند. در آن حمله بیش از ۱۰۰ نفر، از جمله ۷۷ سرباز آمریکایی زخمی شدند.

طالبان مسئولیت حمله در ولایت وردک را بر عهده گرفت. اما سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه گفت احتمال زیادی هست که رهبری حقانی مسقر در پاکستان از حمله آگاه بوده و ازآن حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG