لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۸

شهردار قندهار کشته شد


دفتر غلام حیدر حمیدی شهردار قندهار که در حمله انتحاری طالبان کشته شد. ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۱
دفتر غلام حیدر حمیدی شهردار قندهار که در حمله انتحاری طالبان کشته شد. ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۱

در جدیدترین رویداد در سلسله ترورهای متحدان اصلی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، شهردار قندهار به دست یک بمب گذار انتحاری کشته شد.

طالبان مسئولیت انفجار روز چهارشنبه را که در آن غلام حیدر حمیدی کشته و یک رهگذر زخمی شد بر عهده گرفت. یک سخنگوی طالبان گفت او در پی مرگ دو کودک که گویا در جریان ویران کردن خانه هایی که به ادعای مقامات شهرداری بطور غیر قانونی ساخته شده بودند، هدف قرار گرفت.

گزارش های خبری حاکیست هنگام وقوع حمله حمیدی با گروهی از مردم شهر درباره یک زمین مورد اختلاف گفتگو می کرد. مقام های رسمی می گویند مهاجم مواد منفجره را در عمامه خود پنهان کرده بود.

حمیدی از سوقصدهای گذشته جان به در برد. سال پیش دو معاون او در حملات کشته شدند

مرگ شهردار قندهار در پی کشته شدن یک عضو پارلمان در کابل، که مشاور ارشد حامد کرزی نیز بود، دو هفته پس از ترور برادر ناتنی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در خانه اش در قندهار روی می دهد.

طالبان مسئولیت این حمله ها را بر عهده گرفته است.

تحلیلگران می گویند مرگ برادر ناتنی کرزی، که موقعیتی نیرومند در قندهار داشت، یک خلاء قدرت در منطقه به وجود آورده است. قندهار زادگاه طالبان و قرارگاه مهم آن در جنوب افغانستان است.

در پی کشته شدن شهردار قندهار، حامد کرزی و ائتلاف بین المللی در بیانیه های جداگانه این خشونت را محکوم کردند.

ریان کراکر سفیر آمریکا گفت انگیزه ظاهری ترور نشانه دیگری از چالش هایی است که در برابر کشور قرار دارد. وی همچنین یادآور شد که قتل های هدفمند ممکن است علامتی بر «ضعف سازمانی عمده ای» در طالبان باشد و ناتوانی آن را در دست زدن به حمله های سازمان یافته تر برجسته می سازد.

حمیدی شهروند آمریکا بود و پیش از بازگشت به افغانستان سال ها در آمریکا زندگی می کرد. او در سال ۲۰۰۷ به شهرداری قندهار منصوب شد.

خشونت در افغانستان در حالی که افغان ها به دست گرفتن کنترل امنیت از نیروهای آمریکا و ناتو را آغاز می کنند شدت گرفته است. حدود ۳۳ هزار سرباز آمریکایی قرار است تا سپتامبر سال ۲۰۱۲ افغانستان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG