لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

واگذاری امنیت ولایت لغمان به نیروهای افغان


مراسم انتقال کنترل امنیت به نیروهای افغان در نزدیکی کابل در افغانستان. ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۱
مراسم انتقال کنترل امنیت به نیروهای افغان در نزدیکی کابل در افغانستان. ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۱

نیروهای افغان کنترل امنیتی مرکز ولایت لغمان در شرق کشور را از سربازان ناتو تحویل گرفته اند. در حالی که نیروهای بین المللی خروج از کشور را آغاز می کنند، روز سه شنبه نیروهای آمریکایی در مراسمی کنترل شهر نسبتا آرام «مهترلام» را به سربازان افغان واگذار کردند.

این شهر یکی از چندین منطقه افغانستان است که مسئولیت امنیت آن در ماه جاری به دولت افغان منتقل می شود تا نخستین مرحله از واگذاری امنیت کشور در سه سال اینده به اجرا گذشاته شود. قرار است سربازان بین المللی تا پایان سال ۲۰۱۴ کاملا از افغانستان خارج شوند. برخی از نیروهای خارجی خروج از کشور را آغاز کرده اند. روز یکشنبه، ناتو کنترل ولایت بامیان را به نیروهای افغان منتقل کرد. از زمانی که حامد کرزی رییس جمهوری نخستین مرحله انتقال امنیتی را اعلام کرد، بر میزان خشونت در افغانستان افزوده شده است.

کنترل لشگرگاه، مرکز ولایت هلمند، نیز قرار است در این هفته به نیروهای محلی واگذار شود. مقام های افغان گفتند روز دوشنبه هفت پلیس توسط یکی از همقطاران خود در پاسگاهی در حومه لشگرگاه کشته شدند. مهاجم سپس با سلاح ها و یک خودرو پلیس از محل حادثه گریخت.

با وجود خشونت ها، اشرف غنی وزیر سابق دارایی، که مسئولیت روند انتقال را بر عهده دارد، روز سه شنبه گفت نیروهای افغان قادر هستند امنیت را در مناطقی را در اختیار می گیرند، برقرار کنند. در همین حال، روز سه شنبه ناتو اعلام کرد در انفجار بمبی یکی از سربازان این سازمان در شرق افغانستان کشته شد. جزییات بیشتر در این مورد ارائه نشده است.

XS
SM
MD
LG