لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۲

وزیر جدید دفاع آمریکا: شکست القاعده نزدیک است


وزیر جدید دفاع آمریکا: شکست القاعده نزدیک است
وزیر جدید دفاع آمریکا: شکست القاعده نزدیک است

لئون پانتا وزیر جدید دفاع آمریکا می گوید او بر این باور است که شکست استراتژیکی القاعده نزدیک است.

پانتا که برای نخستین سفر از زمان انتخاب به عنوان وزیر دفاع به افغانستان رفته است، روز شنبه گفت اطلاعاتی که در جریان حمله نیروهای ویژه آمریکایی و کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان به دست آمد و نیز اطلاعات دیگری که واشنگتن طی سال ها جمع آوری کرده، به تعقیب فعالانه بین ۱۰ تا ۲۰ رهبر تروریست در پاکستان، یمن، سومالی و شمال آفریقا منجر شده است. وزیر دفاع از جمله به ایمن الظواهری رهبر جدید القاعده اشاره کرد و گفت آمریکا معتقد است وی در مناطق قبیله ای نیمه خودمختار در امتداد مرز افغانستان پنهان است. پانتا همچنین از انور الاولاکی، شیخ مسلمان افراطی متولد آمریکا که گفته می شود در یمن زندگی می کند، نام برد.

قرار است پانتا در افغانستان با ژنرال دیدیو پتریوس فرمانده فعلی نیروهای ناتو و آمریکا و کارل آیکنبری سفیر آمریکا ملاقات کند. وی همچنین قصد دارد با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان به گقت و گو بنشیند. آنان با یکدیگر از سال های ریاست پانتا بر سی آی آ آشنا هستند.

انتقال پانتا از رهبری سی آی ا به وزارت دفاع در زمانی صورت می گیرد که مناسبات دو کشور مشتنج است. در ماه ژوئن، پرزیدنت کرزی از آخرین کنفرانس خبری مشترک خود با رابرت گیتس وزیر سابق دفاع آمریکا بار دیگر از تلفات غیر نظامیان در جریان حملات هوایی ائتلاف شکایت کرد.

پانتا همچنین بر آغاز خروج ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در امسال و ۲۳ هزار نفر دیگر تا نیمه سال آینده نظارت خواهد کرد. خروج نیروها در حالی است که منتقدین درباره این موضوع که آیا افغانستان برای بر عهده گرفتن مسئولیت های امنیتی آماده هست یا نه، بحث می کنند. امسال چندین حمله مهم در کابل، که زیر نظارت نیروهای امنیتی افغانستان قرار دارد و مرکز نفوذ آنان تلقی می شود، روی داد.

همچنین در چندین حادثه پر سروصدا اعضای نیروهای امنیتی افغان همتایان خود در ائتلاف را هدف گرفتند.

قرار است پانتا در افغانستان با ژنرال دیدیو پتریوس فرمانده فعلی نیروهای ناتو و آمریکا و کارل آیکنبری سفیر آمریکا ملاقات کند. او همچنین قصد دارد با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان به گقت و گو بنشیند. آنها با یکدیگر از سالهای ریاست پانتا بر سی آی آ آشنا هستند.

XS
SM
MD
LG