لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

دو مقام افغان از سو قصد جان بدر بردند


یکی از زخمی شدگان بر اثر انفجار یک بمب در کنار جاده. پنجوین قندهار ۲۴ مه ۲۰۱۱
یکی از زخمی شدگان بر اثر انفجار یک بمب در کنار جاده. پنجوین قندهار ۲۴ مه ۲۰۱۱

در افغانستان، در حملات هجوم بهاری شورشیان، دو مقام ارشد افغان از ترور جان بدر برده اند.

در جنوب، به گفته مقام های رسمی، مردان مسلح روز سه شنبه به کاروان اتومبیل های حامل محمد گلاب منگول، فرماندار هلمند و همراهانش در نزدیکی لشکرگاه، مرکز ایالت حمله کردند، اما به وی آسیبی نرسید.

نیروهای امنیتی منگول به آتش مهاجمان پاسخ دادند و دو مهاجم را کشتند.

پیشتر در روز سه شنبه، یک بمب گذار انتحاری یک بمب گذار انتحاری قصد حمله به احمد ضیا، معاون سازمان اطلاعات و امنیت افغانستان را داشت. به گفته مقام ها، محافظان ضیا مهاجم را پیش از آن که بتواند خودرو بمب گذاری شده خود را منفجر کند هدف گلوله قرار دادند. احمد ضیا بی آن که آسیبی دیده باشد جان بدر برد.

در خشونتی دیگر، در برخورد یک خودرو کارگران جاده سازی با بمب کنار جاده ای در جنوب این کشور، دست کم ۱۰ تن کشته شدند. در این حادثه که روز سه شنبه در ناحیه پنجوین در ایالت قندهار روی داد، بیش از ۲۸ نفر نیز زخمی شدند.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان و ناتو این حمله را که تاکنون کسی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته ، محکوم کرده اند.

پیشتر در روز سه شنبه پلیس کابل گفت یک بمب گذار انتحاری قصد حمله به احمد ضیا، معاون سازمان اطلاعات و امنیت افغانستان را داشت.

به گفته مقام های رسمی، مهاجم پیش از آن که بتواند خودرو بمب گذاری شده خود را منفجر کند، از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار گرفت. احمد ضیا از این سو قصد جان سالم به در برد.

به گزارش پلیس افغان روز سه شنبه چهار کودک در شهر مزار شریف در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای کشته شدند.

طالبان افغانستان به تازگی به عنوان بخشی از حمله های بهاری هجوم به سربازان ناتو و افغان، غیر نظامیان و مقام های دولتی شدت بخشیده اند.

در همین حال مقام های وزارت دفاع بریتانیا گفته اند روز دوشنبه در انفجار یک بمب کنار جاده ای در ناحیه نهر سراج در ایالت هلمند یکی از سربازان بریتانیایی جان خود را از دست داد.

از سوی دیگر ناتو روز سه شنبه بازداشت یک رهبر ارشد طالبان را در عملیات ۱۴ ماه مه در ناحیه باباجی ولایت هلمند تایید کرد.

مقام های نظامی فرانسه می گویند یک جت جنگنده فرانسوی روز سه شنبه در غرب افغانستان سقوط کرد، اما خدمه آن آسیب ندیدند. دلیل این سانحه نقص فنی جنگنده اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG