لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

خلبان نیروی هوایی افغانستان ۸ سرباز ناتو را کشت


نمای فرودگاه کابل، محل کشته شدن سربازان نیروهای بین الملل روز چهارشنبه ۲۷ آوریل ۲۰۱۱
نمای فرودگاه کابل، محل کشته شدن سربازان نیروهای بین الملل روز چهارشنبه ۲۷ آوریل ۲۰۱۱

سازمان ناتو از تیراندازی یک خلبان ارتش افغانستان در به سوی سربازان خارجی در کابل و کشته شدن هشت سرباز ائتلاف و یک پیمانکار خبر داد. این مرگبارترین حادثه ای است که از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۰۱ روی می دهد.

به گفته وزارت دفاع افغانستان تیراندازی روز چهارشنبه در پی مجادله ای در فروگاه کابل در داخل تاسیساتی که نیروی هوایی افغانستان از آن استفاده می کند، روی داد. خلبان در جریان تیراندازی که متعاقبا درگرفت کشته شد.

پنتاگون تمام ۹ قربانی را آمریکایی معرفی کرد. به گفته ناتو کشته شدگان مربیان ائتلاف بودند. پنج عضو نیروهای امنیتی افغانستان نیز مجروح شدند.

مقام های وزارت دفاع افغانستان، ادعای طالبان را که تیرانداز ستیزه گری بوده که لباس نظامی بر تن داشته رد کرده اند.

حادثه روز چهارشنبه جدیدترین رویداد در سلسله حملات اعضای نیروهای امنیتی افغانستان یا کسی دیگر که لباس آنان را بر تن داشته، تلقی می شود.

سازمان ناتو و حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان حمله را محکوم کردند. وی دستور داد تحقیقاتی صورت گیرد.

در اوائل آوریل، یک گارد مرزی افغانستان دو سرباز آمریکایی را در ایالت فاریاب کشت. در ماه فوریه، مردی که لباس ارتشی افغانستان بر تن داشت، در ایالت بغلان سه سرباز آلمانی را کشت و شش نفر را زخمی کرد.

همچنین در نوامبر گذشته، یک پلیس مرزی افغانستان در جریان یک ماموریت آموزشی در شرق افغانستان، شش سرباز آمریکایی را کشت.

روز چهارشنبه همچنین وزارت دفاع افغانستان گفت دولت رژه نظامی سالانه روز پیروزی را به دلیل هراس از حملات شورشیان لغو می کند.

قرار بود روز پنجشنبه در کابل برای بزرگداشت نوزدهمین سال سقوط دولت کمونیستی این رژه برگزار شود.

در این میان، مقام های افغان می گویند سربازان ۷۱ نفر از ۴۸۸ زندانی را که با استفاده از یک تونل ۳۰۰ متری روز یکشنبه از زندانی در قندهار گریختند بار دیگر دستگیر کرده اند.

بر امنیت در امتداد مرز قندهار با افغانستان افزوده شده است و مقام ها می گویند اطلاعات بیومتری در هر زندانی به شناسائی و دستگیری بقیه فراریان، که بیشتر آنان طالب هستند، کمک خواهد کرد.

اما پلیس بین المللی روز چهارشنبه گفت مقام های افغان برای عکسبرداری و گرفتن دی ان ا ((DNA از زندانیان، یا تقسیم اطلاعات با پلیس بین المللی آموزش ندیده اند. اینترپل گفت نبود آموزش «شکاف غیر قابل قبولی در امنیت جهانی است.»

وزیر دادگستری افغانستان گفت فرار زندانیان باید با همکاری افرادی در داخل صورت گرفته باشد، اما افزود نیروهای افغان و بین المللی باید از توطئه آگاه می شدند.

طالبان مسئولیت را برعهده گرفت و گفت فرار از زندان پنج ماه در جریان بود، و حفاری تونل از زیر خانه ای در نزدیکی آن آغاز شد.

XS
SM
MD
LG