لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

دستگیری ده ها زندانی فراری در افغانستان


دستگیری ده ها زندانی فراری در افغانستان
دستگیری ده ها زندانی فراری در افغانستان

به گفته مقام های افغان، نیروهای افغان و بین المللی ۶۵ نفر از نزدیک به ۵۰۰ زندانی را که از زندانی در جنوب افغانستان گریختند، دوباره دستگیر کردند.

در یک رخنه امنیتی انبوه که طالبان مسئولیت آن را برعهده گرفته است، زندانیان، که بیشتر آنان ستیزه گران طالب هستند، شامگاه یکشنبه از راه یک تونل ۳۰۰ متری که در یک دوره پنج ماهه حفر شده بود، از زندان «سرپوسه» فرارکردند.

روز سه شنبه، مقام های محلی گفتند نیروی مشترک افغان و ناتو برخی از فراریان را دوباره دستگیر کرده اند. وزیر دادگستری افغانستان گفت احتمال می رود زندانیان با کمک گاردها یا مسئولانی در داخل زندان فرار کرده باشند.

در این میان، سازمان ناتو روز سه شنبه از کشته شدن دومین شورشی مهم افغان به دست نیروهایش خبر داد.

ائتلاف می گوید در حمله هوایی ۲۴ فروردین در ایالت کونار «ابو حفض النجدی»، معروف به عبدالغنی، کشته شد.

ناتو مرگ او را، که تبعه سعودی بود، رویدادی مهم در تلاش های آن برای مختل ساختن القاعده می داند و می گوید النجدی مسئول هماهنگ ساختن تعدادی از حملات پر سر و صدا بوده و از شبکه ای از شورشیان برای هدف گرفتن نیروهای امنیتی در کونار استفاده می کرده است.

ائتلاف می گوید النجدی همچنین عهده دار آموزش جنگجویان برای ساختن وسائل انفجاری و مدیریت منابع مالی القاعده بود.

در حمله هوایی چندین شورشی دیگر نیز کشته شدند، از جمله یک فرمانده دیگر القاعده که به گفته ناتو اغلب با النجدی برای هماهنگ ساختن حملات علیه نیروهای افغان و ائتلاف کار می کرد.

در ناحیه ای دیگر در شرق افغانستان، والی ایالت پکتیا از حادثه انفجار یک بمب در کنار جاده ای در نزدیکی کاروان اتومبیل های حامل او و همراهانش جان بدر برد. اما سه افسر پلیس و یک غیر نظامی مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG