لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

گزارش: انحراف افکار عمومی با «تحت رهبری افغانستان» ناميدن عمليات


گزارش: انحراف افکار عمومی با «تحت رهبری افغانستان» ناميدن عمليات
گزارش: انحراف افکار عمومی با «تحت رهبری افغانستان» ناميدن عمليات

يک انديشکده در کابل نيروهای بين المللی را متهم کرده است که با «تحت رهبری افغانستان» ناميدن عمليات نظامی، حتی زمانی که نيروهای افغان نقش هدايت کننده ای ندارند، افکار عمومی را منحرف می کنند.

شبکه تحليلگران افغانستان در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرد، ناتو را متهم می کند اين واژه را چنان گسترده بکار می برد که دست کم دريک مورد از آن برای طبقه بندی حمله ای که اساسا توسط نيروهای آمريکا انجام گرفت، استفاده کرد.

اين گزارش بعنوان نمونه به کشته شدن يک روزنامه نگار افغان در تيراندازی سرباز آمريکايی در ژوئيه ۲۰۱۱ اشاره می کند. اميد خپولواک، که برای رسانه های خارجی و افغان کار می کرد، در جريان يک ضد حمله پس از آنکه شورشيان طالبان به مرکز راديو تلويزيون آر تی ا در ولايت اوروزگان هجوم بردند، کشته شد.

تهيه کننده گزارش، کيت کلارک، می گويد سازمان ناتو اعلام کرد که نيروهای افغان ضد حمله را هدايت کردند، درحالی که دولت افغانستان طالبان را مسئول مرگ روزنامه نگار دانست. ولی در تحقيقات نظامی آمريکا معلوم شد يک سرباز آمريکايی که ساختمان را پاک می کرد، او را با يک شورشی اشتباه گرفت و کشت.

کلارک يادآور شد هرچند سربازان افغان در حمله جداگانه ای در مجتمع دولت با طالبان جنگيدند، اما «نقش آنها بسيار کوچک و عملا هيچ بود».

يک سخنگوی نيروهای آمريکا گفت هنوز می توان گفت که پاسخ عملياتی به رهبری افغان ها بود، زيرا نيروهای افغان بر تمامی واکنش ها به حمله نظارت داشتند.

XS
SM
MD
LG