لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

در حمله انتحاری در افغانستان ۳ سرباز آمریکایی کشته شدند


در حمله انتحاری در افغانستان ۳ سرباز آمریکایی کشته شدند
در حمله انتحاری در افغانستان ۳ سرباز آمریکایی کشته شدند

مقامات افغانستان می گویند یک بمب انداز انتحاری دست کم ١٣ تن، از جمله ٣ سرباز آمریکایی را، در شمال کشور کشته است.

مهاجم که سوار موتور سیکلت بود روز چهارشنبه بمب را در پارکی در شهر میمنه، مرکز ولايت فاریاب منفجر کرد. حداقل ۲۶ نفر نیز مجروح شدند.

پلیس افغانستان پیشتر گفت ۴ افسر پلیس و ۶ غیر نظامی کشته شدند. مقامات غربی بعدا تایید کردند ٣ سرباز آمریکایی، کشته شدند. رییس پلیس فاریاب گفت زمانی که انفجار روی داد سربازان ائتلاف سرگرم فیلمبرداری از مصاحبه هایی در پارک بودند.

طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است.

تاکنون در سال جاری، نزدیک ۱۰۰ سرباز بین المللی در افغانستان کشته شده اند. در حالی که نیروهای ائتلاف خروج از افغانستان و انتقال مسئولیت های امنیتی به همتایان افغان خود را آغاز کرده اند، خشونت ادامه دارد.

آمریکا و افغانستان همچنین سعی دارند یک قرار داد مشارکت دراز مدت امضا کنند، که چگونگی حضور آمریکا در افغانستان را زمانی که تمام سربازان رزمی خارجی تا سال ۲۰۱۴ از کشور خارج شدند مشخص می سازد.

قرار است سران ناتو در ماه مه برای بحث در باره آینده افغانستان، از جمله هزینه و اندازه نیروهای امنیتی افغان، جلسه ای در شهر شیکاگو در آمریکا تشکیل دهند.

مساله حملات شبانه ناتو مانعی در رسیدن به توافق بوده است. حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان خواهان پایان گرفتن چنین عملیاتی شده است . ناتو گفته است حملات در دستیگری شورشیان کار ساز بوده است.

شام سه شنبه، مقامات دفاعی امریکا گفتند دو طرف به معامله ای نزدیک شده اند که اجازه خواهد داد نیروهای افغان رهبری حملات شبانه را بر عهده بگیرند و قضات افغان حکم برای چنین عملیاتی صادر کنند.

انور الحق احدی وزیر تجارت و صنعت افغانستان به صدای آمریکا گفت او به پاسخ مثبت ناتو برای حمایت از نیازهای امنیتی کشورش خوشبین است.

احدی گفت پاسخ مشابهی از کنفرانس توکیو در ماه ژوئیه را انتظار دارد و هردو گردهمایی نقشی مهم در آینده افغانستان خواهند داشت.

احدی همچنین گفت افغانستان به کار با امریکا در مساله واردات نفت از ایران ادامه می دهد.

آمریکا برای برقراری تحریم هایی علیه بانک های خارجی که معاملات مالی مرتبط با نفت با بانک مرکزی ایران انجام می دهند آماده می شود.

احدی گفت افغانستان کاملا به نفت ایران متکی است و هنوز گزینه ای برای آن پیدا نکرده است.

XS
SM
MD
LG