لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۷

گسترش اعتراض علیه سوزندان قرآن در افغانستان


گسترش اعتراض علیه سوزندان قرآن در افغانستان

در جنوب افغانستان، روز شنبه در دومین روز اعتراض علیه سوزاندن قرآن توسط یک کلیسای مسیحی افراطی در آمریکا، دست کم ۹ تن کشته شدند.

نیروهای امنیتی برای متفرق ساختن جمعیت خشمگین، در حالی که در خیابان های شهر قندهار راه پیمایی می کردند و اتومبیل ها و ساختمان ها را به آتش می کشیدند، تیراندازی کردند.

شورش در قندهار یک روز پس از آن روی می دهد که معترضان در پی تظاهراتی علیه سوزندان قرآن، به مجتمع سازمان ملل متحد در شهر مزار شریف حمله کردند، و هفت کارمند خارجی را کشتند.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد در گفت و گویی تلفنی با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفت از این حمله «متاسف است و تکان خورده است.»

رییس هیات صلحبان سازمان ملل متحد گفت کشته شدگان حمله به دفتر در مزار شریف، یک سوئدی، یک نروژی، یک رومانیائی، و نیز چهار گارد نپالی را شامل می شوند. وی گفت از کارمندان افغان کسی کشته نشد.

مقام های افغانستان می گویند بیش از ۱۲ نفر مجروح و دست کم ۲۵ نفر بازداشت شده اند.

رهبران کلیسای فلوریدا که در تظاهرات ضد اسلامی قرآن را سوزاندند هرگونه مسئولتی را در خشونت های ناشی از آن تکذیب کرده اند.

روز شنبه همچنین مقام های ناتو در افغانستان گفتند شورشیانی که لباس زنانه پوشیده بودند به یک پایگاه ائتلاف در کابل حمله کردند.

به گفته مقام های ناتو سه ستیزه گر - که دو نفر از آنان بمب گذاران انتحاری بودند - روز شنبه به کمپ فنیکس در پایتخت حمله کردند. در جریان این حمله آنها کشته شده و سه سرباز ناتو جراحات سبکی برداشتند.

روز جمعه همچنین، ناتو می گوید یک نیروی امنیتی مشترک، یکی از رهبران شناخته شده حملات انتحاری طالبان در استان غندوز را کشت. ناتو می گوید او مسئول سازمان دادن و هدایت حمله ای در ماه فوریه بوده است که ۲۹ شهروند و یک پلیس افغانستان را کشت بود. در آن حمله در شهر امام صاحب ۳۶ شهروند نیز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG