لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

دفاع مایک مولن از استراتژی نظامی آمریکا


دریادار مایک مولن، رییس ستاد ارتش آمریکا در کابل در کنفرانس خبری مشترکی با کارل آیکنبری، سفیر آمریکا در افغانستان
دریادار مایک مولن، رییس ستاد ارتش آمریکا در کابل در کنفرانس خبری مشترکی با کارل آیکنبری، سفیر آمریکا در افغانستان

یک مقام بلند پایه نظامی آمریکا از بررسی استراتژی جنگی دولت اوباما در افغانستان دفاع می کند و آن را «کامل» و «بسیار صادقانه» می نامد.

دریادار مایک مولن، رییس ستاد ارتش آمریکا این نظر را روز جمعه در کابل در کنفرانس خبری مشترکی با کارل آیکنبری، سفیر آمریکا در افغانستان، و یک روز پس از آن ابراز داشت که پرزیدنت اوباما یک خلاصه ۵ صفحه ای از بررسی استراتژی را ارائه داد.

آقای مولن گفت سربازان آمریکا در مسیری درست، با یک رهبری درست حرکت می کنند و منابع لازم برای شکست دادن گروه های ستیزه گر را در اختیار دارند. با این حال، او گفت نیروهای ائتلاف هنوز با مقاومتی مصمم روبرو هستند.

طالبان روز جمعه بیانیه ای منتشر کردند و در آن بررسی مثبت استراتژی را تبلیغات نامیدند و گفتند «امید بی اساسی» برای افغان ها به وجود می آورد، در حالی که تحلیلگران و گروه های امداد هشدار داده اند استراتژی آمریکا قادر نیست به مشکلات مهم بپردازد.

به گزارش آسوشیتد پرس، دریادار مولن همچنین گفت به اعتقاد او برای ارتش پاکستان امکان دارد مخفی گاه های طالبان در امتداد مرز افغانستان و پاکستان را ببندد تا از آمد و شد تروریست ها جلوگیری کند.

کامرون مونتر، سفیر آمریکا در پاکستان روز جمعه گفت ایالات متحده درباره دست زدن به حمله ای در وزیرستان شمالی، از نزدیک با ارتش پاکستان در مذاکره بوده است. آمریکا بر این باور است که این منطقه به پایگاهی برای شبکه حقانی مرتبط با القاعده تبدیل شده است.

پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه گفت آمریکا و متحدانش در افغانستان پیشرفت می کنند و انتقال کنترل افغانستان را سال آینده آغاز خواهد کرد.

در این میان، نیروهای افغان و ائتلاف روز پنجشنه در جریان حمله ای در ایالت هلمند که هدف آن دو رهبر طالبان بود، چندین شورشی را کشتند. در حمله ای جداگانه دست کم دو شورشی دیگر کشته شدند.

نیروهای امنیتی همچنین ۱۰ شورشی مظنون را در حالی که یک فرماندار در سایه پیشین حقانی در ایالت خوست را هدف گرفته بودند، بازداشت کردند. چندین شورشی دیگر در عملیات جداگانه ای در ایالت های وردک، هلمند و غزنی بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG