لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

ناتو می گوید انتقال مسئولیت های امنیتی در افغانستان ممکن است از ۲۰۱۴ بیشتر طول بکشد


ناتو می گوید انتقال مسئولیت های امنیتی در افغانستان ممکن است از ۲۰۱۴ بیشتر طول بکشد
ناتو می گوید انتقال مسئولیت های امنیتی در افغانستان ممکن است از ۲۰۱۴ بیشتر طول بکشد

مقام ارشد غیر نظامی ناتو در افغانستان می گوید نیروهای اتحادیه ممکن است برخی از عملیات جنگی در کشور را ورای ۲۰۱۴، که تاریخی برای انتقال وظایف امنیتی به سربازان محلی تعیین شده است، هدایت کنند.

مارک سدویل روز چهارشنبه در کابل گفت انتقال کنترل های امنیتی از نیروی بین المللی به افغانستان ممکن است تا سال ۲۰۱۵ یا ورای آن طول بکشد.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ۲۰۱۴ را بعنوان تاریخی برای واگذاری مسئولیت های کامل امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان تعیین کرده است. سدویل ۲۰۱۴ را نقطه ای برای آغاز تغییر ماموریت توصیف کرد.

اظهارات او جدید ترین نشانه در ادامه نقش نظامی عمده آمریکا و متحدانش در افغانستان طی چند سال، علیرغم طرح هایی است که برای خروج نیروها تهیه شده است.

همچنین در حالی ابراز می شود که دولت های آمریکا و افغانستان اختلاف اخیر درباره تاکتیک های ناتو در جنگ علیه طالبان را بی اهمیت دانسته اند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه انتقاد اخیر کرزی از تاکتیک های آمریکا و ناتو را رد کرد و آنرا ناراحتی ناشی از سالها جنگ دانست.

گیتس در کنفرانسی که روزنامه وال استریت جورنال ترتیب داده بود گفت او و رییس جمهوری افغانستان می خواهند آمریکا از یک نقش نظامی در افغانستان دور شود و بیشتر بر توسعه تمرکز کند.

هفته پیش کرزی به واشنگتن پست گفت شدت و آشکاری عملیات آمریکا و ناتو ممکن است به شورش طالبان دامن بزند.

کانادا روز سه شنبه تایید کرد بالغ بر ۹۵۰ مربی نظامی و سربازان پشتیبانی پس از پایان ماموریت رزمی کانادا در سال ۲۰۱۱، در افغانستان خواهند ماند و در نقش های آموزشی عمل خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG