لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

هولبروک: نشست ناتو در لیسبون «نقطه عطفی» درباره افغانستان است


هولبروک: نشست ناتو در لیسبون «نقطه عطفی» درباره افغانستان است
هولبروک: نشست ناتو در لیسبون «نقطه عطفی» درباره افغانستان است

ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان روز دوشنبه گفت آمریکا برنامه گذار خود برای افغانستان را در نشست ناتو در لیسبون ارائه خواهد داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آقای هالبروک می گوید به باور وی، نشست هفته جاری در پایتخت پرتغال، «نقطه عطفی» در سیاست آمریکا در قبال افغانستان خواهد بود.

آقای هولبروک تاکید کرد که ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان تا سال ۲۰۱۴ پایان نخواهد یافت اما خروج نیروها از این کشور از ژوئیه سال آینده آغاز می شود.

در همین حال روز نامه واشنگتن پست از اختلاف علنی میان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکائی و ناتو در افغانستان خبر داد.

ژنرال پتریوس سخنان اخیر آقای کرزی در گفت و گوی روز شنبه با واشنگتن پست، را «حیرت آور و ناامید کننده» خواند.

آقای کرزی در این مصاحبه با واشنگتن پست، خواستار کاهش عملیات نظامی آمریکا در افغانستان شده بود. او همچنین از آمریکا خواست حملات شبانه ای را که موجب عصبانیت بیشتر مردم افغانستان و ترغیب آنان به پیوستن به طالبان می شود، متوقف کند.

واشنگتن پست می گوید دیوید پتریوس در دیدار با مسئولان افغانی در روز یکشنبه، ناخرسندی خود را از اظهارات آقای کرزی اعلام کرد.

یک دیپلمات خارجی در کابل نیز به این روزنامه آمریکایی گفت اظهارات رئیس جمهوری افغانستان، نه تنها دستاوردهای ژنرال پتریوس، بلکه تلاش های جامعه بین الملل را نیز تضعیف می کند.

این در حالی است که یک مقام افغانی به روزنامه واشنگتن پست گفته است تعبیر سخنان آقای کرزی به عنوان «رای عدم اعتماد به ژنرال پتریوس» اشتباه است. این دیپلمات گفت زمینه های زیادی «با منافع مشترک و انگیزه های مشترک» میان دو طرف وجود دارد.

واشنگتن پست می گوید مقامات در پایتخت آمریکا می گویند اظهارات حامد کرزی اهمیت چندانی ندارد و او قبلا هم در مجامع خصوصی، اظهارات مشابهی درباره ژنرال پتریوس و دیگر مقامات به زبان آورده است.

به نوشته این روزنامه، بسیاری از مقامات نیروهای ائتلاف، به سخنان آقای کرزی عادت کرده اند و می گویند این سخنان در ابتدا برای مخاطب افغانی صادر می شود.

XS
SM
MD
LG