لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

احتمال کشته شدن امدادگر بریتانیایی در عملیات نیروهای آمریکایی


احتمال کشته شدن امدادگر بریتانیایی در عملیات نیروهای آمریکایی
احتمال کشته شدن امدادگر بریتانیایی در عملیات نیروهای آمریکایی

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، می گوید امدادگر ربوده شده انگلیسی که در یک عملیات نجات در افغانستان جان باخت، ممکن است به دست نیروهای آمریکایی که تلاش می کردند او را نجات دهند کشته شده باشد.

آقای کامرون روز دوشنبه گفت ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، به او اطلاع داده است که خانم لیندا نرگرو، در نتیجه انفجار خمپاره ای که توسط نیروهای ویژه آمریکایی منفجر شد، کشته شده بود و نه به دست نیروهای طالبان.

نخست وزیر بریتانیا به خبرنگاران در لندن گفت که این واقعه در دست تحقیق و بررسی است. او همچنین از تصمیم به دست گرفتن عملیات نجات، دفاع کرد.

خانم نرگرو، روز جمعه در ولایت شرقی کنار در افغانستان کشته شد. این امدادگر بریتانیایی روز ۲۶ سپتامبر، در دره «دواگر» ولایت کنار ربوده شد.

ناتو روز دوشنبه با صدور بیانیه ای گفت ژنرال پتریوس درباره مرگ خانم نرگرو فرمان تحقیق و تجسس داده است. گزارش های قبلی حاکی بود که لیندا نرگرو، امدادگر انگلیسی در انفجاری توسط آدم ربایان کشته شده است. ناتو می گوید گزارش تهیه شده مشخصا علت مرگ او را بیان نمی کند.

لیندا نرگرو امدادگر ۳۶ ساله بریتانیایی سرپرست یک پروژه «یو اس اید»، برنامه های دولتی آمریکا برای توسعه بود.

همزمان روز دوشنبه ناتو از کشته شدن یکی از سربازانش در جنوب افغانستان در روز دوشنبه بر اثر انفجار بمب کنار جاده ای خبر داد. در این زمینه جزئیات دیگری اعلام نشده است.

در رویدادی دیگر در جنوب افغانستان، ناتو می گوید در حال تحقیق بر روی گزارش کشته شدن غیرنظامیان در روز یکشنبه در ولایت قندهار است که طی آن نیروهای ائتلاف زیر آتش شورشیان قرار گرفتند.

نیروهای ائتلاف می گویند در حمله هوایی یک شورشی را به قتل رسانده اند. ناتو نیز می گوید گزارش هایی در دست است دایر بر این که دو غیر نظامی کشته و یک کودک در این میان مجروح شد.

همزمان، پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، بمب های کنار جاده ای طالبان را محکوم کرد. به گفته ناتو انفجار یک بمب در کنار جاده ای در ولایت شرقی خوست در روز دوشنبه، یک غیر نظامی افغان را کشت. ناتو می گوید قربانی یک پیمانکار ساختمانی بود.

XS
SM
MD
LG