لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

فرماندار ایالت غندوز افغانستان در انفجار بمب کشته شد


در انفجار بمب در مسجدی در شمال افغانستان ۲۰ تن کشته شده اند. از جمله مقتولین یک فرماندار محلی است که اغلب علیه طالبان سخن می گفت و قبلا از دست کم دو سوء قصد جان بدر برده بود.
رییس پلیس محلی می گوید در انفجار که در جریان نماز جمعه در ایالت تخار روی داد، دست کم ۱۵ نفر نیز مجروح شدند. بگفته او، محمد عمر فرماندار ایالت غندوز در انفجار کشته شد.
عمر آشکارا در مورد کمپین شورشیان طالبان برای بی ثبات کردن منطقه شمال افغانستان هشدار می داد و می خواست برای نبرد با تهدید بر تدابیر امنیتی افزوده شود.
ناتو در بیانیه ای حمله به مسجد را «بی وجدانی» نامید و گفت روشن است که شورشیان برای مقدس ترین مکان های اسلامی احترامی قایل نیستند.
در ایالت خوست، حمله نیروهای ناتو که در آن پنج مرد کشته شدند موجب شد ساکنان محلی در حالی که شعار«مرگ بر آمریکا» را فریاد می کشیدند، به این واقعه اعتراض کنند. پلیس محلی می گوید در تیراندازی هلیکوپترهای ناتو شش عضو یک گروه شبه نظامی محلی که از جامعه حفاظت می کند کشته شدند.
ناتو در بیانیه ای درباره این حادثه گفت نیروهای آن پنج مرد مسلح را در ناحیه «نادر شار کوت»، در نزدیکی محلی که «قبلا یک موضع دشمن شناسائی شده است» کشتند. ناتومی گوید درباره ادعای کشته شدن غیر نظامیان در این حمله تحقیق می کند.
در خشونتی دیگر در روز جمعه ناتو می گوید در حمله و بمب اندازی جداگانه شورشیان در جنوب افغانستان سه نفر از سربازان آن کشته شدند.
در ماه های اخیر خشونت در شمال افغانستان، که در مقایسه با شرق و غرب کشور آرامتر تلقی شده، افزایش یافته است.


XS
SM
MD
LG