لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

رییس جمهوری افغانستان جرگه صلح را گشود


رییس جمهوری افغانستان جرگه صلح را گشود
رییس جمهوری افغانستان جرگه صلح را گشود

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان جلسه جرگه صلح را که برای کمک به آشتی با طالبان و دیگر گروه های ستیزه گر تشکیل شد، گشوده است.
نخستین جلسه شورای ۷۰ نفری، که مقامات سابق طالبان، روسای سابق جمهوری، و رهبران مدنی و مذهبی را شامل می شود، روز پنجشنبه در نهمین سالگرد آغاز جنگ افغانستان تشکیل شد.
حامد کرزی طالبان را به استفاده از فرصت برای پیوستن به کوشش های برقراری صلح در افغانستان فراخواند.
دولت شورشیان را تشویق کرده است خشونت را محکوم کنند و به قانون اساسی کشور احترام بگذارند. اما طالبان آشکارا هرگونه آشتی را تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشده اند، رد کرده اند.
دولت باراک اوباما از کوشش های دولت افغانستان برای مذاکرات صلح با طالبان پشتیبانی کرده است.
امسال مرگبار ترین سال برای نیروهای بین المللی از زمان آغاز جنگ در افغانستان بوده است.
روز پنجشنبه، ناتو گفت در یک حمله شورشیان در شمال کشور یکی از سربازان آن کشته شد.
ناتو همچنین گفت نیروهای ائتلاف در افغانستان یک رهبر ارشد طالبان را که مسئول سازمان دادن حملات علیه پلیس افغان شناخته می شد کشتند. ناتو گفت مولوی جوادالله از جمله هشت شورشی بود که روز چهارشنبه در حمله هوایی ناتو و عملیات پس از آن در ایالت تخار کشته شدند.
ناتو می گوید جوادالله آدم ربایی ها و حملات بمب های کنارجاده ای را ترتیب می داد. او همچنین به حمله اخیر به یک کلانتری در ایالت غندوز که ۱۰ پلیس افغان را کشت ارتباط داشت.
ناتو همچنین گفت یک نیروی مشترک ناتو و افغان در جریان عملیاتی در روز چهارشنبه، فرماندار سایه ای طالبان در ایالت بادغیس را کشت.

XS
SM
MD
LG