لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۹

دولت افغانستان با طالبان مذاکره می کند


روزنامه واشنگتن پست گزارش می دهد نمایندگان طالبان برای پایان دادن به جنگ، مذاکرات محرمانه با دولت افغانستان را آغاز کرده اند.

این گزارش بنقل از منابع نامشخص افغان و عرب حاکی است که بحث ها مقدماتی است.

آنها می گویند برای نخستین بار بر این باورند که نمایندگان طالبان کاملا اجازه دارند از سوی شورای کویته صحبت کنند. شورای کویته یک سازمان طالبان افغانی مستقر در پاکستان است که ملا محمد عمر آنرا رهبری می کند.

بگفته منابع گزارش، شورای کویته درباره توافقی بحث می کند که مشارکت شخصیت های طالبان در دولت و یک جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی را شامل خواهد بود.

در گزارش واشنگتن پست گفته می شود در مذاکرات نمایندگان گروه حقانی شرکت ندارند. حقانی جناح ستیزه گر جداگانه ای است که هدف حملات موشکی اخیر آمریکا در شمال غربی پاکستان بوده است.

تمام منابع گزارش اظهار نگرانی کرده اند که توصیف علنی جلسات، به مذاکرات صدمه خواهد زد.

ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان هفته پیش گفت طالبان در جستجوی آشتی به دولت افغانستان نزدیک شده است.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفته است او با طالبان گفت و گو خواهد کرد، بشرط این که خشونت را تقبیح کنند و به قانون اساسی کشور احترام بگذارند.

در این میان، مقامات ناتو روز چهارشنبه گفتند در یک حمله هوایی، رهبر طالبان در ایالت فاریاب در شمال غربی افغانستان کشته شد. در این حمله که روز سه شنبه صورت گرفت، چهار شورشی دیگر نیز کشته شدند.

مقامات افغانستان می گویند روز چهارشنبه دست کم دو غیر نظامی در اثر برخورد خودرو حامل آنها به یک بمب کنارجاده ای در ایالت زابل کشته شدند.

XS
SM
MD
LG