لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۵

برگزاری تظاهرات ضد آمریکایی در کابل


پلیس افغانستان برای پراکنده کردن صدها تظاهرکننده سنگ پران که در کابل پایتخت افغانستان تظاهرات ضد آمریکایی برگزار کرده بودند، تیر هوایی شلیک کرد.

تظاهر کنندگان در کابل در روز چهارشنبه، شعار مرگ بر آمریکا سر دادند و با آتش زدن لاستیک اتومبیل خیابان اصلی شهر را بستند. پلیس ضد شورش نیز سعی می کرد کنترل اوضاع را در دست بگیرد.

به گفته پلیس کابل، برخی از تظاهر کنندگان پرچم طالبان را تکان می دادند. دست کم پنج مامور پلیس و ده تظاهر کننده در درگیری ها مجروح شدند. دو تن از تظاهر کنندگان بر اثر جراحت ناشی از گلوله بستری شده اند.

تظاهر کنندگان به طرح لغو شده سوزاندن قرآن ها اعتراض داشتند. این طرح پیشتر از سوی کشیش یک کلیسای کوچک در آمریکا به مناسبت نهمین سالروز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، ارائه شده بود.

طرح قرآن سوزی که هفته گذشته لغو شد، موجب برگزاری چندین تظاهرات گسترده در افغانستان شد.

تظاهرات روز چهارشنبه تنها سه روز پیش از انتخابات پارلمانی افغانستان برگزار می شود که طالبان وعده داده بود آن را مختل کند.

روز یکشنبه پلیس افغانستان در ولایت شرقی لوگر در اقدامی مشابه به روی تظاهرکنندگان شلیک کرد.

ناتو روز چهارشنبه گفت یک حمله هوایی ناتو در روز سه شنبه در ولایت وردک یک فرمانده طالبان را کشت.

نیروهای ائتلاف می گویند فرمانده کشته شده طالبان طرح حملاتی در کابل و استان های مجاور را به امید مختل کردن انتخابات پارلمانی ۱۸ سپتامبر ترتیب می داده است.

ناتو همچنین می گوید سه مرد عضو یک هسته شورشی را در روز چهارشنبه در کابل دستگیر کرد.

به گفته نیروهای آمریکایی و عراقی، این افراد به دلیل طرح یک حمله راکتی به مرکز آموزش نظامی کابل در روز انتخابات، بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG