لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

رییس جمهوری افغانستان تلفات غیر نظامیان را محکوم می کند


رییس جمهوری افغانستان تلفات غیر نظامیان را محکوم می کند
رییس جمهوری افغانستان تلفات غیر نظامیان را محکوم می کند

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، حمله هوایی ناتو را که به گفته او در آن ۱۰ غیر نظامی کشته شدند محکوم کرده است.

تلفات غیر نظامیان در جریان عملیات ناتو یک منبع عمده تنش بین رییس جمهوری افغانستان و اعضای ائتلاف بوده است.

حامد کرزی روز پنجشنبه گفت حملات هوایی به روستاهای افغان، فقط به مرگ غیر نظامیان منجر می شود و به نبرد علیه تروریسم صدمه می زند.

آقای کرزی، که همزمان با ورود رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا به کابل سخن می گفت، اظهار داشت در حمله هوایی ناتو ۱۰ عضو یک تیم انتخاباتی عبدالوحید، کاندیدای نمایندگی پارلمان، در ایالت تخار کشته شدند و مقامات افغان می گویند در این حمله عبدالوحید مجروح شده است.

به گفته ناتو، هدف حمله هوایی یک فرمانده ستیزه گر متعلق به حرکت اسلامی ازبکستان بود که در کاروان خودروهایی در ناحیه «روشتاک» سفر می کرد. ناتو می افزاید بالغ به ۱۲ شورشی، از جمله فرمانده نام برده، کشته شدند.

حمله، که ناتو می گوید درباره آن تحقیق می کند، در حالی صورت گرفت که رابرت گیتس برای دیداری با آقای کرزی و ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو وارد کابل شد.

پیش از این دیدار، پتریوس به خبرنگاران گفت او مناسبات خوبی با پرزیدنت کرزی دارد.

پتریوس گفت رهبر افغانستان به صراحت درباره فساد ابراز نگرانی کرده است و نخستین کسی است که یادآور می شود برای بهبود کارآیی دولت در تمام سطوح، باید کارهای بیشتری انجام گیرد.

در این میان، ناتو می گوید در جدیدترین نبرد در افغانستان، دو سرباز آمریکایی و ۲۸ شورشی، از جمله یک فرمانده طالبان کشته شدند.

ناتو می گوید سربازان روز پنجشنبه در حملات جداگانه در شرق و جنوب افغانستان کشته شدند.

در نبردی دیگر، ناتو می گوید نیروهای آن روز پنجشنبه حمله ای به یک پاسگاه ائتلاف در ایالت پکتیا را دفع کردند، و ۲۰ شورشی را از بین بردند.

ناتو همچنین می گوید پنج شورشی روز پنجشنبه در یک حمله هوایی در ایالت غزنی کشته شدند. به گفته ناتو شورشیان سرگرم کارگذاری یک بمب کنارجاده ای بودند.

XS
SM
MD
LG