لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

هشت پلیس افغانستان در حمله طالبان کشته شدند


مقامات افغانستان می گویند شورشیان طالبان هشت افسر پلیس را در ایالت غندوز کشته اند و بر حملات خود در منطقه ای که زمانی بخش نسبتا امنی از کشور بود افزوده اند.
بگفته مقامات، شورشیان بامداد پنجشنبه به یک پاسگاه پلیس درشهر غندوز حمله کردند و برآن مسلط شدند. آنها می گویند یک پلیس جان بدر برد اما مجروح شد.

در حالی که طالبان نفوذ خود را گسترش می دهند، ایالت غندوز شاهد افزایش شمار حملات بر نیروهای افغان و بین المللی بوده است.
در این میان، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان بار دیگر از آمریکا خواسته است تمرکز نظامی خود را به مخفی گاه های تروریست ها در پاکستان تغییر دهد.
کرزی این موضوع را روز پنجشنبه در جریان گفت و گو با ژنرال جیمز ماتیس، سرپرست فرماندهی مرکزی آمریکا در کابل عنوان کرد. در یک بیانیه دفتر کرزی گفته می شود تا تروریست ها حذف نشوند، جنگ در افغانستان بجایی نخواهد رسید.
در خبری دیگر، نیویورک تایمز گزارش می دهد یک دستیار حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان که به فساد متهم است، در فهرست حقوق بگیران سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا قرار دارد. گزارش بنقل از مقامات ناشناس افغان و آمریکایی حاکی است که محمد ضیا صالحی، عضو شورای امنیت ملی افغانستان، سالها از سی آی اِی پول دریافت کرده است.
نیویورک تایمز می گوید روشن نیست که آیا پول بابت اطلاعاتی که او فراهم می آورد پرداخت می شد یا برای پیشبرد نظریات آمریکا در داخل دولت حامد کرزی، یا هردو. صالح درباره این اتهامات اظهار نظر نکرده است.
پلیس افغانستان صالح را ماه پیش دستگیر کرد، و می گوید او در یک مکالمه تلفنی هنگامی که در برابر معلق نگاه داشتن تحقیقات آمریکا درباره یک شرکت مظنون به انتقال پول برای رهبران افغان، قاچاقچیان مواد و شورشیان، رشوه می خواست، بدام افتاد.
حامد کرزی در ماجرا مداخله کرد و صالح پس از چند ساعت از زندان آزاد شد.
در تحولات دیگر، ناتو می گوید یکی از هواپیماهای شناسایی بدون سرنشین آن، روز پنجشنبه در پی از کار افتادن موتور در ایالت قندهار سقوط کرد. ناتو می گفت لاشه هواپیما را پیدا کرد اما از دوربین آن خبری نبود. ناتو می گوید ساکنان محل گزارش دادند شورشیان آنرا بردند.
ناتو می گوید دوربین قادر به ضبط نبود، فقط برای مخابره تصاویر بکار می رفت.
روز پنجشنبه همچنین ناتو گفت نیروهای افغان و ائتلاف در ۳۵ عملیات جداگانه در این هفته، ۶۰ شورَشی مظنون را دستگیر و بیش از ۴۵ نفر را کشته اند.

XS
SM
MD
LG