لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۸

فرمان رییس جمهوری افغانستان در مورد انحلال شرکت های امنیتی خصوصی


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان فرمانی صادر کرده است که به تمام شرکت های امنیتی خصوصی در کشور دستور می دهد ظرف چهارماه بساطشان را جمع کنند.

هدف از فرمانی که روز سه شنبه صادر شد پیشگیری از خلافکاری ها و سوء استفاده از تسلیحات و تجهیزات نظامی دیگر است.

بر اساس این فرمان، نزدیک به ۴۰ هزار یپمانکار امنیتی در کشور ناچار خواهند بود یا به نیروی پلیس افغانستان ملحق شوند یا فعالیت های خود را تا اول ژانویه ۲۰۱۱ متوقف کنند.

بیش از ۵۰ شرکت امنیتی بین المللی و افغان در افغانستان فعالیت می کنند که بالغ بر ۴۰ هزار نفر را در استخدام دارند، و از مقامات، سربازان و کاروان های تدارکات حفاظت می کنند.

از دیدگاه بسیاری از افغان ها چنین شرکت هایی با مصونیت عمل می کنند. پرزیدنت کرزی گفته است شرکت ها با ایجاد یک ساختار امنیتی موازی، کار نیروهای امنیتی افغانستان را ضعیف می کنند.

فرمان همچنین شرکت های فعال در محل هایی را که گروه های بین المللی از آنها استفاه می کنند، مانند سفارتخانه ها، معاف می کند. در این فرمان آمده است که نیروهای افغان امنیت خارج از مجتمع ها، از جمله حفاظت از کاروان های حامل تدارکات نظامی را تامین خواهند کرد.

سفارت آمریکا در کابل می گوید از قصد دولت افغانستان برای کنترل شرکت های امنیتی حمایت می کند، اما افزود در مورد انجام آن پرسش هایی وجود دارد.

پنتاگون و وزارت امور خارجه هر دو ضرب الاجل چهار ماهه را چالش برانگیز نامیده اند.

حامد کرزی روز سه شنبه در کابل درباره این مساله با جان کری، رییس کمیته مناسبات خارجی سنا، و دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، بحث کرد. کری گفت رهبر افغانستان در خواست خود برای به حداقل رساندن حضور شرکت های امنیتی خصوصی درست عمل می کند، اما چارچوب زمانی را که برای انجام آن تعیین شده است زیر سئوال کشید.

در جریان مذاکرات، سناتور کری همچنین از دولت افغانستان خواست پیشرفت بیشتر در مبارزه با فساد، که آن را یکی از مهمترین چالش ها در کشور نامید، نشان دهد.

کری گام های مثبت از جمله تشکیل یک نیروی ضربت ضد فساد و یک واحد مهم تحقیقات جنایی را یادآور شد، اما گفت معیارهای بیشتری باید تعیین شود.

روز شه شنبه همچنین، سه سرباز ناتو در انفجار های جداگانه در افغانستان کشته شدند.

یک انفجار در شرق کشور دو سرباز را کشت، در حالی که بمب دیگری در غرب افغانستان سربازی را از پای در آورد. در ولایت قندهار، مقامات افغان می گویند روز سه شنبه بمبی در شهر اسپین بولداک منفجر شد و یک رهبر قبیله ای را کشت.

به گفته ناتو، یک نیروی مشترک افغان و بین المللی یک نفوذی طالبان را که به ربودن و کشتن دو سرباز آمریکایی در ماه گذشته ارتباط داشت کشتند. او که به بلال معروف بود، روز دوشنبه در جریان عملیاتی در ایالت لوگر کشته شد.

در این میان، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، سنگسار یک مرد و یک زن را که گویا با هم رابطه داشتند محکوم کرده است. مقامات در غندوز می گوید طالبان آنها روز یکشنبه در ملا عام سنگسار کردند.

کرزی قتل ها را غیر قابل بخشش نامید و به مقامات امنیتی دستور داد عاملان را دستگیر کنند و به مجازات برسانند.

XS
SM
MD
LG