لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

گروه امدادگر مسیحی: علی رغم حملات مرگبار در افغانستان می مانیم


یک گروه امدادگر مسیحی می گوید علی رغم کشته شدن ده تن از اعضایش در شمال افغانستان، برنامه ای برای خروج از این کشور ندارد.

درک فرانس، رئیس گروه بین المللی «ماموریت امداد بین المللی» روز دوشنبه نام قربانیان را اعلام کرد که شش آمریکایی، دو افغانی، یک بریتانیایی و یک آلمانی را در بر می گیرد.

این امدادگران بخشی از یک گروه پزشکی بودند که هنگام آزمایش های بینایی و امدادرسانی پزشکی و بهداشتی برای مردم افغانستان در ولایت های نورستان و بدخشان، هفته گذشته در ولایت بدخشان هدف گلوله قرار گرفتند. طالبان و یک گروه شبه نظامی دیگر مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و آنان را به جاسوسی و تبلیغات مذهبی متهم کردند.

آقای فرانس روز دوشنبه در کابل در گفت و گو با خبرنگاران ادعاها مبنی بر این که اعضای گروه تبلیغات مذهبی می کردند و انجیل هایی به زبان های محلی داشتند رد کرد. این گروه از سال ۱۹۶۶ در افغانستان فعالیت می کند.

مقامات افغانی همچنین تحقیق می کنند تا روشن شود که این حمله بخشی از یک سرقت مسلحانه بوده است یا نه. به گفته درک فرانس، سخنگوی ماموریت امداد بین المللی، وزارت کشور افغانستان، از تنها بازمانده حمله اخیر که یک راننده افغانی است در مورد واقعه بازجویی کرده است.

رئیس این گروه پزشکی –بهداشتی که قربانی حمله شدند یک متخصص بینایی سنجی بود که از دهه ۱۹۷۰ در افغانستان فعالیت می کرد. دیگر قربانیان شامل یک پزشک بریتانیایی، یک فیلمساز، یک دندانپزشک و یک پرستار آمریکایی و یک مترجم آلمانی هستند.

آقای فرانس می گوید خانواده های پنج قربانی خواستار دفن آنان در افغانستان شده اند اما اجساد شهروندان آمریکایی باید اول برای انجام آزمایش های اف بی آی، به آمریکا بازگردانده شود.

همزمان به گفته ناتو در جنوب افغانستان، انفجار یک بمب یکی از سربازان ناتو را در روز دوشنبه به کشتن داد.

همچنین در روز دوشنبه، به گفته ناتو شورشیان به سه پست این نیروهای بین المللی در جنوب ولایت پکتیا حمله کردند. یک سخنگوی نظامی آمریکایی گفت هفت مهاجم در این درگیری کشته و چهار سرباز آمریکایی مجروح شدند.

پیمان آتلانتیک شمالی-ناتو- همچنین از کشته شدن یک کودک افغانی و مجروح شدن یک کودک دیگر طی حمله شورشیان به منطقه ای در ولایت شرقی کنار، در روز یکشنبه خبر داد.

ناتو می گوید دو تفنگدار دریایی آمریکایی نیز روز شنبه در جنوب افغانستان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG