لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

رییس جمهوری افغانستان از آمریکا و ناتو می خواهد به استفاده از شرکت های امنیتی خصوصی پایان دهند


یک گروه خیریه مسیحی می گوید ستیزه گران ۱۰ امدادگر ، از جمله شش آمریکایی را در ناحیه دورافتاده ای در شمال افغانستان کشته اند.

یک پزشک عضو هیات بین المللی کمک گفت از روز چهارشنبه که این امدادگران از یک درمانگاه چشم پزشکی در نورستان به کابل باز می گشتند، خبری شنیده نشد. روز جمعه اجساد سوراخ سوراخ شده آنها در بدخشان پیدا شد.

طالبان مسئولیت قتل امدادگران را که شامل یک آلمانی، یک بریتانیایی و دو افغانی بودند، پذیرفته اند.

یک سخنگوی طالبان گروه را به اشاعه مسیحیت متهم کرد، اما پزشک این هیات بین المللی این اتهام را رد کرد. دو افغانی دیگر که همراه گروه بودند، گریختند. ازجمله یک زن که گفت او با قرائت آیاتی از قران جان بدر برد.

رییس پلیس محلی و روستانشینان نسبت به خطرناک بودن منطقه جنگلی که گروه از آنجا می گذشت هشدار داده بودند.

در رویدادی جداگانه، دو سرباز ناتو در انفجار بمبی در جنوب افغانستان کشته شدند. در همین حال در ایالت هلمند، انفجار بمب دیگری چهار پلیس و یک غیر نظامی را در ناحیه نهر سراج کشت.
روز شنبه همچنین حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان از آمریکا و ناتو خواست استفاده از شرکت های امنیتی خصوصی را متوقف کنند. او گفت چنین شرکت هایی با تضعیف ارتش و پلیس افغانستان ناامنی بیشتری در کشور ایجاد می کنند.
کرزی همچنین گفت جامعه بین المللی با شفافیت بیشتر و فاش کردن محل هایی که پول به آنجا هدایت می شود، می تواند به مهار فساد در کشور کمک کند.

XS
SM
MD
LG