لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

ناتو کشته شدن غیر نظامیان در افغانستان را تایید می کند


ناتو تایید کرده است که در جریان عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو در شرق افغانستان، شماری از غیر نظامیان کشته شده اند، و می گوید از این واقعه عمیقا متاسف است.

مقامات ناتو می گویند رقم کامل تلفات معلوم نیست، اما دست کم چهار نفر، و احتمالا ۱۲ نفر یا بیشتر، در حمله سحرگاهی پنجشنبه در ایالت ننگرهار کشته شدند. مقامات محلی می گویند در جریان دو حادثه جداگانه دست کم ۲۶ غیر نظامی کشته شدند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان دستور داد در باره آنچه اتفاق افتاده است تحقیق شود.

ناتو در اطلاعیه ای گفت نیروی مشترک هنگامی که در ناحیه «شرزاد» در جستجوی یک فرمانده طالبان بودند، زیر آتش شورشیان قرار گرفتند، و به آن پاسخ دادند. اطلاعیه در باره دومین حادثه توضیح نمی دهد. مقامات محلی افغان می گویند تعدادی از خود روهای غیر نظامی هنگامی که سعی داشتند از یک ناحیه سیل گرفته عبور کنند، زیر آتش قرار گرفتند.

سخنگوی ناتو گفت نیروهای ائتلاف از این که عملیات به کشته شدن غیرنطامیان منجر شد، «عمیقا متاسف» هستند.

در حادثه ای جداگانه در روز پنجشنبه در ایالت غندوز، یک بمب انداز انتحاری در حمله ای به یک کاروان حامل نیروهای افغان و ناتو در شمال افغانستان، ۷ پلیس را کشت.

اطلاعیه وزارت کشور حاکی است بمب انداز یک اتومبیل پر از مواد منفجره را روز پنجشنبه در ناحیه «امام صاحب» ایالت غندوز به کاروان کوبید.

در این حمله شش افسر پلیس و پنج غیر نظامی مجروح شدند. یک سخنگوی ناتو گفت سربازان ائتلاف نیز مجروح شدند، اما رقمی ارائه نداد.اسوشیتد پرس گزارش داد که طالبان مسئولیت حمله را برعهده گرفتند.

در جنوب افغانستان، به گفته ناتو، یکی از هلیکوپترهای آن روز پنجشنبه در نزدیکی روستایی در ایالت قندهار به یک «فرود اجباری» دست زد. ناتو می گوید هلیکوپتر پس آن که به زمین نشست آتش گرفت. ناتو می گوید هشت نفر از ۱۵ مسافر آن زخم های مختصری برداشتند.

XS
SM
MD
LG