لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان بر پرهیز از تلفات غیر نظامیان تاکید می گذارد


فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان بر پرهیز از تلفات غیر نظامیان تاکید می گذارد

فرمانده ارشد نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان دستورالعمل جدیدی برای سربازان صادر کرده است که تاکید فرمانده قبلی را بر نیاز به پرهیز از تلفات غیر نظامیان تکرار می کند.

در این دستورالعمل، که روز چهارشنبه صادر شد، ژنرال دیوید پتریوس می گوید نیروهای بین المللی در افغانستان باید تعقیب دشمن را با حفاظت از زندگی مردم بی گناه و دیگر همقطاران خود متوازن کنند.

مقررات جدید می گوید فرماندهان پیش از استفاده از زور باید مطمئن شوند که غیر نظامیان حضور ندارند، به استثنای زمانی که برای دفاع از خود عمل می کنند.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، نیز روز چهارشنبه تکرار کرد تلفات غیر نظامیان قابل قبول نیست.

او در بیانیه ای همچنین گفت ماه پیش در یک حمله راکتی ناتو در هلمند ۳۹ شهروند کشته شدند. کرزی پیشتر شمار کشته شدگان را ۵۲ تن اعلام کرده بود.

ژنرال پتریوس همچنین بر نیاز به مشارکت دایمی با نیروهای افغان تاکید می گذارد و می گوید حضور سربازان افغان به کاهش تلفات غیر نظامیان، که اغلب از عدم درک درست عادت ها و رفتارهای محلی ناشی می شود، کمک خواهد کرد.

سربازان شکایت کرده اند محدودیت هایی که ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده سابق، وضع کرد، آنها را به خطر می اندازد.

در این میان، ناتو می گوید علیرغم مقررات جدیدی که طالبان وضع کرده، شورشیان همچنان به شهروندان بی گناه افغان آسیب می رسانند.

نیرو های ائتلاف روز چهارشنبه در بیانیه ای گفتند رهنمود جدید که ملا عمر، فرمانده طالبان ماه پیش صادر کرد، از شورشیان می خواهد از صدمه زدن به غیر نظامیان تا آنجا که آنها طرف دولت افغان یا نیروهای ناتو را نگیرند، پرهیز کنند.

اما ناتو می گوید در چند روز پس از انتشار رهنمود جدید، شورشان طالبان ۴۳ غیر نظامی افغان را کشته و ۶۵ نفر را مجروح کردند.

به گفته ناتو بسیاری از تلفات، از جمله پنج کودک که روز دوشنبه در ایالت قندهار کشته شدند، قربانیان حملات انتحاری بودند.

XS
SM
MD
LG