لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

رییس جمهوری آمریکا: کارهای زیادی در افغانستان باقی است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه نخستین جلسه شورای جنگ افغانستان را از زمان انتشار اسناد محرمانه تشکیل داد.

او همچنین در یک برنامه تلویزیونی در شبکه ای بی سی حضور یافت و گفت هنوز کارهای زیادی در افغانستان باقی است و اظهار داشت منطقه مرزی بین کشور و پاکستان هنوز کانون تروریسم است.

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، نیز در مصاحبه جداگانه ای در تلویزیون ان بی سی گفت ایالات متحده فقط با هدف شکست دادن القاعده در منطقه مرزی، در افغانستان حضور دارد و در اندیشه «ملت سازی» نیست.

پیشتر، حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، آمادگی متحدان غربی را برای برهم زدن پناه گاه های تروریستی در پاکستان زیر سئوال کشیده است.

کرزی روز پنجشنبه گفت جنگ با تروریسم در خانه ها و روستاهای افغانستان نیست، بلکه در پناهگاه ها و مراکز آموزشی در خارج از کشور جریان دارد.

رهبر افغانستان در کابل به خبرنگاران گفت فقط نیروهای بین المللی قادر هستند این نیروها مهار کنند.

کرزی این نظر را چند روز پس از آن ابراز داشت که وب سایت ویکی لیکس هزاران سند محرمانه نظامی آمریکا را منتشر کرد. در اسناد گفته می شود سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان فعالانه با ستیزه گران طالبان در افغانستان همکاری دارد.

وزارت امور خارجه پاکستان اتهامات را رد کرده و آنها را «بعید و تحریم شده» نامیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، اظهارات کرزی را «غیر قابل فهم» نامید، و گفت سفیر پاکستان در کابل خواهان توضیحاتی شده است. او یادآور شد دو کشور در مبارزه با تروریسم همکاری های نزدیکی داشته اند.

کرزی روز پنجشنبه درز اسناد را محکوم کرد و گفت انتشار آنها جان افغان هایی را که از نزدیک با نیروهای ناتو کار می کنند به خطر می اندازد. او گفت دستور داده است اسناد کاملا بررسی شوند.

۹۱ هزار سند همچنین جزییات تلفات غیر نظامیان را که گفته می شود از حملات نیروهای ائتلاف ناشی می شود شرح می دهد.

مقامات آمریکایی نیز انتشار اسناد را محکوم کرده اند، و می گویند برای یافتن منبع درز استاد تحقیقاتی آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG