لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

کنفرانس کابل هدف های امنیتی افغانستان را تایید می کند


جامعه بین المللی برنامه های دولت افغانستان را برای بر عهده گرفتن مسئولیت های امنیتی تا سال ۲۰۱۴ و کنترل بیشتر بر کمک های را که برای توسعه و عمران اختصاص می یابد، تایید کرده است.

نمایندگان بیش از ۶۰ کشور و سازمان روز سه شنبه در کنفرانس یک روزه ای در کابل، از تعدادی از پیشنهادهای افغانستان برای واگذاری مسئولیت بیشتری به کشور در امنیت و توسعه، پشتیبانی کردند.

حامد کرزی رییس جمهوری خواست دست کم ۵۰ درصد کمک ها از طریق دولت او به مصرف برسد. از سال ۲۰۰۱ بیش از ۴۰ میلیارد دلار در افغانستان خرج شده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به شرکت کنندگان گفت ایالات متحده از کارهای دولت افغانستان برای بهبود اداره امور و مبارزه با فساد دلگرم شده است، اما کارهای بیشتری باقی است.

کلینتون گفت ایالات متحده به کمک به افغانستان ورای ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۱، زمانی که دولت اوباما برای آغاز خروج نیروهای آمریکا تعیین کرده است، ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که حقوق زنان در افغانستان نباید قربانی تلاش ها برای آشتی با طالبان شود.

بیانیه پایانی کنفرانس نیز طرح دولت افغانستان را برای ادغام دوباره جنگجویان طالبان، که موافقت کنند اسلحه بر زمین بگذارند، القاعده را تقبیح کنند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند، تایید می کند.

علی رغم تدابیر امنیتی برای کنفرانس، راکت هایی که روز سه شنبه به فرودگاه کابل شلیک شد، هواپیمای حامل بان کی – مون، دبیر کل سازمان مل متحد، و وزیر امور خارجه سوئد را ناچار ساخت مسیر خود را تغییر دهند.

بان کی - مون که همراه با حامد کرزی میزبانی کنفرانس را بر عهده دارد، گفت بیانیه تصمیم جامعه بین المللی را به حضور در افغانستان برای یک دوره طولانی منعکس می کند.

او مردم افغانستان را به وحدت فراخواند و از دولت افغانستان خواست از حقوق بشر حمایت کند و کسانی را که مسئول نقض حقوق انسانی مردم هستند به مجازات برساند.

وزیر امور خارجه بریتانیا به خبرنگاران گفت مهم است که برنامه هایی که در کنفرانس با آنها موافقت شد اجرا شوند.

عبدالله عبدالله، وزیر سابق امور خارجه افغانستان، به صدای آمریکا گفت افغان ها در تمام اقداماتی که صورت می گیرد نیاز به شفافیت دارند. او گفت آنها خواهان صلحی پایدار هستند، نه کنفرانس های بین المللی و اعلامیه های بی پایان.

XS
SM
MD
LG