لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

افغانستان از کشته شدن غیرنظامیان در عملیات ناتو خبر داد


به گفته ناتو، نیروهای مشترک افغان و بین المللی یک فرمانده طالبان و چندین فرد مسلح را در جنوب افغانستان کشتند اما به گفته روستایی ها کشته شدگان غیرنظامی بودند.

ناتو با صدور بیانیه ای در روز دوشنبه گفت نیروهای مشترک هنگام انجام عملیات جست و جو در مکانی در قندهار در شامگاه یکشنبه، هدف آتشبار قرار گرفتند. به گفته پیمان آتلانتیک شمالی، شیستر اوستاد خان، از اعضای بلندپایه طالبان در میان کشته شدگان بود. از زنان و کودکان در هنگام عملیات محافظت شد.

این در حالی است که ساکنان محل به خبرنگاران گفتند هشت نفر که همگی غیر نظامی بودند در این حمله کشته شدند. یک روستایی به خبرنگاران گفت برادرها و پدرش در میان کشته شدگان هستند. پلیس قندهار می گوید درباره ادعای ساکنین تحقیق می کند.

در شرق افغانستان به گفته مسئولان هشت غیر نظامی از جمله زنان و کودکان در انفجار یک بمب کنار جاده ای در ولایت غزنی در روز دوشنبه جان باختند.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا تبادل گلوله موجب کشته شدن یک سرباز این کشور در منطقه نهر سراج در ولایت جنوبی هلمند در روز یکشنبه شد. ژوئن مرگبارترین ماه برای نیروهای بین المللی در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تاکنون محسوب می شود. در این ماه نزدیک به ۱۰۰ سرباز ناتو در افغانستان جان باخته اند.

با افزایش تلاش های نظامی نیروهای ناتو به رهبری آمریکا و سربازان افغانی برای پاکسازی قندهار و مناطق اطراف آن از شبه نظامیان طالبان، خشونت ها در افغانستان بالا گرفته است.

یک سخنگوی حامد کزری، رییس جمهوری افغانستان، گزارش رسانه ها مبنی بر مذاکره آقای کرزی با یک رهبر طالبان مرتبط با القاعده در کابل را تکذیب کرد. تلویزیون الجزیره روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد حامد کرزی در چارچوب طرح دولت برای پایان دادن به جنگ نه ساله با طالبان، با سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی ملاقات کرده است.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه این گزارش را «کاملا بی اساس» خواند.

XS
SM
MD
LG