لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۲

گزارش سازمان ملل متحد: برخشونت در افغانستان افزوده می شود


دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید خشونت در افغانستان شدت می گیرد.
بان کی مون در گزارش جدیدی می گوید تعداد حوادث خشونت آمیز در نخستین سه ماه سال جاری در مقایسه با دوره مشابه در سال ۲۰۰۹، بسیار افزایش یافت.
گزارش حاکی است شمار بمب های کنار جاده ای ۹۰ درصد بالا رفت، در حالی که بر تعداد ترورهایی که شورشیان انجام دادند ۴۵ درصد افزوده شد.
گزارش همچنین می گوید نرخ آنچه آنرا " حملاتی انتخاری پیچیده" می نامد دو برابر شد.
گزارش یاد آور می شود خشونت بیشتر در مناطق شرق و جنوب افغانستان صورت می گیرد، و توانایی فزاینده شبکه های تروریستی مرتبط با القاعده را نشان می دهد.
سخنگوی ناتو روز شنبه در پاسخ به پرسشی درباره گزارش سازمان ملل متحد گفت نیروی نظامی بین المللی در جهت درست حرکت می کند.
سرتیپ ژورف بولتز گفت نیروهای ناتو انتظار دارند تا ماه اوت در جنگ با شورشیان پیشرفت کنند. او گفت در حالی که سربازان بیشتری وارد افغانستان می شوند، وضع رو به بهبودی می رود.
روز شنبه همچنین ناتو گفت نیروهای بین المللی و سربازان افغان در عملیاتی در ایالت غندوز یک فرمانده طالبان و چندین شورشی را کشتند. مقامات گفتند ملا عبدالرزاق بمب اندازان انتحاری احتمالی در سراسر کشور را هدایت می کرد و بمب گذاری های کنار جاده ای را هماهنگ می ساخت.
ناتو گفت نیروها همچنین مقادیری اسلحه و مهمات کشف کردند.
پیشتر در روز جمعه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت دولت افغانستان و حامیان بین المللی آن در برقراری ثبات در کشورپیشرفت کرده اند، او همچنین تاکید کرد در کنفرانسی که قرار است روز ۲۰ ژوئیه در کابل تشکیل شود، حضور خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG