لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

کشف منابع عظیم معدنی در افغانستان


کشف منابع عظیم معدنی در افغانستان
کشف منابع عظیم معدنی در افغانستان

به نوشته یک روزنامه آمریکایی، زمین شناسان آمریکایی در افغانستان، منابع معدنی و زیرزمینی استخراج نشده ای کشف کرده اند که ارزشی بالغ بر یک تریلیون دلار دارد.

روزنامه نیویورک تایمز می نویسد منابع گسترده آهن، مس، کُبالت، طلا، لیتیوم و نیوبیوم، می تواند به شکل اساسی، وضعیت اقتصادی و حتی جنگ در این کشور را تغییر دهد.

مقام های آمریکایی به این روزنامه گفته اند افغانستان در نهایت به یکی از مهمترین مراکز معدنی مهم جهان تبدیل می شود.

لیتیوم، ماده خام اصلی در ساخت باتری موبایل و کامپیوترهای لپ تاپ است.

همچنین نیوبیوم، که فلزی نرم است در تولید فولاد رسانا به کار می رود.

دیوید پتریوس، فرمانده ستاد مشترک نیروهای آمریکایی، به نیویورک تایمز گفته است «پتانسیل بالقوه و عظیمی» در افغانستان نهفته است.

مقام های افغانی از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور، گفته است ذخایر منابع معدنی نقش مهمی در رشد اقتصادی افغانستان ایفا خواهد کرد.

این ذخایر معدنی در افغانستان، توسط گروه کوچکی از مقامات پنتاگون و زمین شناسان آمریکایی و با استفاده از جدول ها و اطلاعات جمع آوری شده توسط کارشناسان معدن شوروی سابق در زمان اشغال افغانستان در دهه ۸۰ میلادی، کشف شد.

نیویورک تایمز می گوید زمین شناسان افغانی در زمان هرج و مرج پس از خروج نیروهای اتحاد شوروی سابق از افغانستان، نقشه ها و جدول ها را در خانه های خود پنهان کردند و در سال ۲۰۰۱ با سرنگونی حکومت طالبان، آن ها را دوباره احیا کردند.

XS
SM
MD
LG