لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

وزیر دفاع آمریکا می گوید امیدوار است عملیات نظامی در افغانستان پیشرفت کند


وزیر دفاع آمریکا می گوید امیدوار است عملیات نظامی در افغانستان پیشرفت کند
وزیر دفاع آمریکا می گوید امیدوار است عملیات نظامی در افغانستان پیشرفت کند

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید امیدوار است نیروهای ناتو که با شورش طالبان در افغانستان می جنگند، قادر شوند تا پایان سال جاری پیشرفت خود را نشان دهند.

گیتس روز جمعه در جلسه وزیران دفاع اتحادیه در بروکسل گفت تلاش هاش در جهتی درست جریان دارد، اما راه پیش رو «طولانی و دشوار» خواهد بود.

وزیران دفاع ناتو در بیانیه ای در پایان جلسه دو روزه خود گفتند پیشرفت در افغانستان محسوس است، اما چالش های عمده ای در پیش است.

آنها گفتند موفقیت هنوز مسلم نیست، اما ناتو در گسترش اقتدار دولت افغانستان و محدود ساختن شورش طالبان، موفقیت هایی کسب کرده است. وزیران به کوشش های نظامی در ایالت های هلمند و قندهار اشاره کردند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز جمعه به سربازان کشورش در پایگاهی در ایالت هلمند گفت به مجرد این که افغان ها آماده باشند کنترل امنیت کشور خود را به دست بگیرند، نیروهای بریتانیایی توانند بازگردند.

در این میان، خشونت در جنوب افغانستان، در حالی که شبه نظامیان طالبان بر حملات خود در پیشاپیش عملیا ت نیروهای ناتو افزوده اند، شدت یافته است.

مقامات می گویند یک بمب کنار جاده ای روز جمعه در ناحیه میوند در ایالت قندهار منفجر شد، ۹ افغان، از جمله زنان و کودکان را کشت و اتوبوسی را منهدم کرد.

در ایالت زابل، به گفته مقامات افغان، یک بمب گذار انتحاری که لباس زنانه پوشیده بود، دو تن را کشت.

ناتو می گوید روز جمعه در انفجار یک بمب، دو سرباز را از پای در آمدند. با مرگ آنها تعداد سربازان ناتو که از روز دوشنبه کشته شده اند به دست کم ۲۱ تن رسید.

XS
SM
MD
LG