لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

آمریکا شتاب عملیات در جنوب افغانستان را کاهش می دهد


فرمانده ارشد نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان می گوید کوشش برای تامین امنیت در ایالت قندهار، بیشتر از زمانی که پیش بینی شده بود، طول خواهد کشید.

ژنرال استنلی مک کریستال روز پنجشنبه در بروکسل گفت عملیات نظامی کندتر پیش خواهد رفت تا به جلب حمایت ساکنان زادگاه طالبان کمک کند.

مک کریستال گفت عملیات اینک ماه ها طول خواهد کشید، اما مهم تر آن است که کار به جای سرعت، درست انجام شود.

این تغییر در پی شکست های هجوم در ایالت هلمند در اوائل سال جاری صورت می گیرد. در آنجا سربازان تلاش کردند شهر مارجه را از شبه نظامیان طالبان پاک کنند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، هشدار داده است در حالی که نیروهای آمریکا بیشتر در ایالت قندهار پیش می روند، خشونت افزایش خواهد یافت، اما می گوید انتظار دارد پیشرفت حاصل شود.

ناتو می گوید روز چهارشنبه در انفجار بمبی در جنوب افغانستان یک سرباز ناتو کشته شد و شمار سربازان ناتو را که از روز دوشنبه کشته شده اند به ۱۹ تن افزایش پیدا کرد.

مقامات افغان می گویند شامگاه چهارشنبه یک بمب گذار انتحاری در حمله ای به یک جشن عروسی در ناحیه ارغنداب قندهار، دست کم ۴۰ تن را کشت و بیش از ۷۰ نفر را مجروح کرد.

مقامات می گویند داماد و دیگران هدف بودند زیرا آنها با یک شبه نظامی محلی ضد طالبان ارتباط داشتند.

روز پنجشنبه، ژنرال نیک پارکر، معاون فرمانده ناتو در افغانستان، در بیانیه ای حمله را محکوم کرد و طالبان را مسئول دانست.

اما یک سخنگوی طالبان چنین اتهامی را تکذیب کرده و نیروهای خارجی را مسئول دانست.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، نیز حمله را محکوم کرد و آن را جنایتی علیه اسلام و بشریت نامید.

سفارت آمریکا در کابل به خانواده های قربانیان تسلیت گفت و بر ایستادگی ایالات متحده در کنار مردم افغانستان در برابر «بلای تروریسم» تاکید گذاشت. اتحادیه اروپا نیز حمله را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG