لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۵۸

ناتو از مرگ غیر نظامیان در افغانستان پوزش می خواهد


ناتو از مرگ چهار افغان در تیراندازی سربازان بین المللی پوزش خواسته است و می گوید گزارشی که دو نفر از آنها را «شورشیان شناخته شده» توصیف می کند، نادرست بوده است.

ناتو می گوید سربازان روز دوشنبه به سوی یک خودرو در ایالت خوست آتش گشودند، زیرا علیرغم اخطارهای ایست، به سرعت به طرف کاروان نظامی پیش می آمد.

این حادثه اعضای خانواده قربانیان را خشمگین ساخت، آنها می گویند هر چهار نفر نوجوانانی بودند که از یک مسابقه والیبال به خانه باز می گشتند.

ناتو در بیانیه ای می گوید یک سخنگو در آغاز دو نفر از قربانیان را شورشی نامید زیرا اثر انگشت آنها با آثار موجود در یک پایگاه اطلاعاتی برای فعالیت های شورشی که از پیش جمع آوری شده بود، تطبیق می کرد. اما ناتو می گوید وجود مشخصات آنها در پایگاه اطلاعاتی لزوما به این معنا نیست که آنها شبه نظامی بودند.

ناتو همچنین گفت مربیانی در سراسر افغانستان مستقر خواهند شد تا مطمئن شوند که سربازان رهنمودهای رزمی را می فهمند و از حوادث گذشته که منجر به وارد آمدن تلفاتی به غیر نظامیان شده است، درس گرفته اند.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان قتل ها را محکوم کرده و دستور داده است تحقیقاتی درباره این حادثه صورت گیرد.

در خبری دیگر، تشکیل «جرگه صلح» با شرکت رهبران عشیره ای و اجتماعی افغانستان، به دلیل سفر حامد کرزی به واشنگتن، تا آواخر ماه مه به تاخیر افتاده است.

به گفته مقامات افغان، آقای کرزی تصمیم گرفت که نخست به آمریکا برود، تا بتواند پس از آن اطلاعات مربوط به دیدارهای خود در خارج را با اعضای جرگه در میان بگذارد.

ناتو همچنین روز چهارشنبه گفت سربازانش در ایالت قندهار یک کارشناس بمب را که مظنون به همکاری با طالبان بود، دستگیر کرده اند. نیروهای امنیتی افغان در همان منطقه ۱۴۵۰ کیلوگرم نیترات آمونیوم را، که اغلب برای ساختن بمب های کنار جاده ای به کار می رود، کشف کردند.

XS
SM
MD
LG