لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

سربازان ناتو از دره ای در شرق افغانستان خارج می شوند


سربازان ناتو از دره دور افتاده «کورنگال» در شرق افغانستان خارج شده اند. مقامات این اقدام را یک تغییر استراتژیکی توصیف می کنند که به سربازان اجازه خواهد داد کوشش های خود را بر حفاظت از مناطق پر جمعیت تر متمرکز کنند.

فرمانده مشترک نیروهای بین المللی در افغانستان روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت جابجایی، بخشی از استراتژی جدید ضد شورش آمریکا است که بیرون راندن شورشیان از مراکز غیر نظامی هدف آن است. او گفت سربازان هنوز قادر خواهند بود در صورت نیاز به بحران ها در دره پاسخ دهند.

سربازان ناتو از دیگر نواحی دور افتاده در شرق افغانستان که طالبان از آنها به عنوان پایگاه استفاده کرده اند خارج شده اند. دره کورنگال به ویژه خطرناک است، زیرا شورشیان از سرزمین کوهستانی و سنگلاخ آن برای حمله به سربازان، و نیز برای قاچاق اسلحه و جنگجویان از پاکستان استفاده می کنند.

در رویدادی جداگانه، فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا روز چهارشنبه گفت او از شیوه افغانستان در دستگیری سه امداد گر ایتالیایی به اتهام سوء قصد نافرجام علیه یک مقام محلی، خوشنود نیست.

فراتینی در جلسه پارلمان گفت سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر در نامه ای به رییس جمهوری افغانستان خواهان دریافت اطلاعات بیشتری در مورد اتهام شده است.

سه امداد گر روز شنبه در ایالت هلمند دستگیر و به توطئه چینی برای کشتن فرماندار ایالت متهم شدند.

روز چهارشنبه همچنین وزیر دفاع آلمان برای دیداری اعلام نشده وارد افغانستان شد و با سربازان آلمانی ملاقات کرد. این دیدار حدود دو هفته پس از آن انجام می گیرد که شورشیان سه سرباز آلمانی را در شبیخونی کشتند.

آن حمله بحث هایی را درباره حضور نظامی آلمان در افغانستان موجب شده است. آلمان بیش از ۴ هزار سرباز در افغانستان دارد و از سال ۲۰۰۲ تاکنون مجموعا ۳۹ سرباز آلمانی کشته شده اند.

نتایج یک نظر سنجی که در مجله اشترن منتشر شده است نشان می دهد ۶۲ درصد آلمانی ها می خواهند سربازان به کشور خود بازگردند.

XS
SM
MD
LG