لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۳

در تیراندازی مردان مسلح در افغانستان یک سرباز افغان کشته شد


در تیراندازی مردان مسلح در افغانستان یک سرباز افغان کشته شد
در تیراندازی مردان مسلح در افغانستان یک سرباز افغان کشته شد

شبه نظامیان طالبان در افغانستان روز سه شنبه به مراسم یادبود ۱۶روستایی که توسط یک سرباز امریکایی کشته شدند حمله کردند، یک سرباز افغان را کشتند و یک سرباز را مجروح کردند.

تیراندازی وقتی آغاز شد که اعضای یک هیات اعزامی از کابل، از جمله دو برادر حامد کرزی رییس جمهوری و مقامات فرمانداری قندهار در مراسم کشته شدگان حضور یافتند. در حالی که به نیروهای امنیتی تلفاتی وارد آمد، اعضای هیات آسیب ندیدند و به سلامت به شهر قندهار بازگشتند.

طالبان عهده کرده اند از کشتار ۱۶ افغان، که بسیاری از آنها زن و کودک بودند انتقام بگیرند.

روز سه شنبه همچنین صدها دانشجو در شهر جلال آباد به این کشتار اعتراض کردند. برخی از تظاهر کنندگان شعار «مرگ بر امریکا» و «مرگ بر اوباما» می دادند.

مقامات امریکایی هشدار داده بودند که کشته شدن شهروندان افغان ممکن است به تشدید خشونت ضد امریکایی در کشور منجر شود. پارلمان افغانستان درخواست کرده است سرباز امریکایی که مرتکب حمله سحرگاه یکشنبه شد، به طور علنی در افغانستان محاکمه شود. امریکا گفته است او تابع قوانین نظامی ایالات متحده خواهد بود و در صورت محکومیت ممکن است با مجازات اعدام روبرو شود.

علیرغم این کشتار و خشم ناشی از آن، باراک اوباما رییس جمهوری امریکا می گوید ایالات متحده در خروج از افغانستان شتاب نخواهد کرد.

او روز دوشنبه در مصاحبه ای با کی ای بی سی در لوس آنجلس نسبت به آنچه آن را «شتاب در خروج» نامید هشدار داد و گفت چنین کاری ممکن است به هرج و مرج و فاجعه بیشتر منجر شود.

آقای اوباما گفت سربازان در مسیر ترک مسئولانه افغانستان تا سال ۲۰۱۴ قرار دارند. او کشته شدن شهروندان افغان را به پرزیدنت کرزی تسلیت گفت و اظهار داشت مقامات امریکایی قانون را در مورد تیرانداز متهم کاملا اجرا خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG