لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۵۳

افغانستان یک گروه پاکستانی را مسئول حملات اخیر در کابل می داند


آژانس اطلاعات و امنیت افغانستان گروه پاکستانی لشکر طیبه را مسئول حمله به دو مهمانسرا در کابل در هفته گذشته می داند.

سعید انصاری، سخنگوی «ریاست عمومی امنیت ملی» افغانستان روز چهارشنبه گفت تحقیقگران مدارک و شواهدی جمع آوری کرده اند که نشان می دهد گروه ستیزه گر پاکستان پشت سر حملات قرار داشت. او گفت حملات، که ۱۷ کشته برجا گذاشت، به دو حمله مشابه در گذشته، به سفارت هند در کابل و یک مهمانسرای هندی، که به گروه لشکر طیبه ارتباط داده شدند، شباهت داشت.

در حمله جمعه گذشته در مرکز کابل، مردان مسلحی که جلیقه های انتحاری پوشیده بودند به دو مهمانسرا که خارجیان در آنها اقامت می کنند حمله کردند.

در این هفته دولت افغانستان گفت در رهنمودهای رسانه های خبری بازنگری می کند، زیرا ستیزه گران از پخش زنده حوادث برای هدایت حملات خود استفاده می کنند.

مقامات اطلاعاتی در آغاز به رسانه ها گفتند آنها از پخش حملات جاری ممنوع هستند. اما یک سخنگوی ریاست جمهوری بعدا گفت دولت فقط رهنمودهای خبرنگاران برای پوشش حملات را بررسی می کند و نمی خواهد آزادی رسانه های را محدود سازد.

انتشار خبر وضع چنین محدودیت هایی با نگرانی مقامات آمریکایی روبرو شد. ریچارد هالبروک، فرستاده ایالات متحده به افغانستان و پاکستان، روز سه شنبه به این گزارش ها پاسخ داد و گفت ایالات متحده از آزادی مطبوعات پشتیبانی می کند و مقامات این موضوع را با دولت افغانستان در میان خواهند گذاشت.

روزنامه نگاران افغان شکایت کرده اند که سانسور خبرها و گزارش های زنده، قانون اساسی کشور را نقض می کند. گروه های طرفدار حقوق روزنامه نگاران نیز نگرانی هایی ابراز داشته اند.

XS
SM
MD
LG