لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

ارتش افغانستان پرچم کشور را در شهر مارجه برافراشت


ارتش افغانستان روز چهارشنبه پرچم ملی کشور را بر فراز بازار اصلی شهر مارجه به اهتزاز در آورد.

مقامات گفتند در حالی که سربازان بازار را تصرف کرده اند، اما هنوز کنترل کامل منطقه را در دست ندارند.

پیشتر، یک مقام ارتش افغانستان گفت رزمندگان طالبان بر استفاده از غیر نظامیان بعنوان «سپرهای انسانی» علیه هجوم نیروهای افغان و ناتو در ایالت هلمند می افزایند.

ژنرال «محی الدین غوری» روز چهارشنبه گفت جنگجویان در ایالت هلمند دیده شده اند که به زنان و کودکان دستور می دهند روی بام های خانه هایشان بایستند، در حالی که ستیزه گران در اطراف آنها تیراندازی می کنند.
ادعای او مورد تأیید منابع مستقل قرار نگرفته است.

ناتو می گوید از زمان آغاز عملیات در شهر مارجه در پنج روز قبل، ۱۵ غیر نظامی کشته شده اند. عفو بین الملل می گوید هزاران غیر نظامی در نبرد بدام افتاده اند.

در کابل، روز چهارشنبه، رابرت واتکینس، مقام ارشد سازمان ملل متحد، از ارتباط های ارتش با کمک های انساندوستانه انتقاد کرد و گفت آژانس های سازمان ملل در طرح های ناتو برای بازسازی مارجه شرکت نخواهند کرد.

واتکینس، معاون نمانیده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، مشخصا از حمله به مارجه انتقاد نکرد، اما گفت سازمان ملل متحد نمی خواهد بخشی از روند بازسازی باشد. در این کنفرانس او برنامه اقدامات انساندوستانه سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۰ را اعلام کرد.

ماه پیش، هشت آژانس بین المللی امداد، نیروهای بین المللی در افغانستان را متهم کردند که از کمک های انسانی بعنوان یک سلاح جنگی «غیر مرگبار» که غیر نظامیان افغان را بخطر می اندازد، استفاده می کنند.

آژانس ها گفتند توزیع کمک بجای آن که بر اساس نیازمندی ها صورت گیرد، بشدت بر مناطقی که حضور سربازان در آنها سنگین است تمرکز دارد.

XS
SM
MD
LG