لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

پلیس افغانستان وارد مارجه شد


فرماندار ایالت هلمند در جنوب افغانستان می گوید یک کاروان پلیس افغان وارد مارجه شده است.

شش روز پس از آغاز حمله عمده نیروهای افغان و بین المللی، "گلاب منگال" روز پنجشنبه از شهر دیدن کرد. در همین حال نیروهای بین المللی گزارش می دهند در نبرد با ستیزه گران طالبان به آرامی اما بی وقفه پیشرفت می کنند.

سربازان افغان و بین المللی کنترل چندین منطقه اصلی در مارجه را بدست گرفته اند، با این حال با حملات پیچیده تر تک تیراندازان بسیار ماهر و تسلیحات پیشرفته تر روبرو هستند.

مارجه از دیر باز در کنترل قاچاقچیان مواد مخدر و طالبان قرار داشته است. حمله به شهر بر طرح جدید امریکا برای بیرون راندن طالبان و استقرار سریع پلیس و مقامات افغان جهت تامین امنیت، ارائه خدمات دولتی، اجرای برنامه های اشتغال و پروژه های عمرانی استوار است.

یک سخنگوی وزارت کشور افغانستان روز چهارشنبه گفت ۱۱۰۰ پلیس افغان در مارجه و منطقه نادعلی مستقر می شوند . آنها بخشی از دولت جدید غیر نظامی ایالتی هستند که مسئولیت اداره منطقه را پس ار پایان جنگ بر عهده خواهد گرفت.

مقامات نظامی می گویند جنگجویان طالبان در مارجه بر استفاده از زنان و کودکان بعنوان " سپرهای انسانی" می افزایند. طالبان این اتهام را رد می کنند.

از آغاز عملیات در روز شنبه، دست کم ۵ سرباز ناتو و حد اقل ۱۵ غیر نظامی کشته شده اند. گزارش می رسد شمار کشته شدگان طالبان به ۴۰ تن افزایش یافته است

XS
SM
MD
LG