لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

پارلمان افغانستان بدون تأیید وزیران کابینه به تعطیلات زمستانی رفت


قبل از آنکه پرزیدنت کرزای بتواند تقریباً نیمی از جای خالی وزیران کابینه خود را پر کند، مجلس افغانستان تعطیلات زمستانی خود را آغاز کرد.

تا کنون نمایندگان پارلمان دوبار اکثر اعضای کابینه پیشنهادی کرزای را رد کرده اند.

وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهوری گفت آقای کرزای پس از بازگشت نمایندگان در ماه فوریه کاندیداهای جدیدی را برای کرسی های خالی کابینه جدید معرفی خواهد کرد.

روز شنبه پارلمان افغانستان ده کاندیدا از مجموع هفده وزیر پیشنهادی را بدلیل فساد و عدم کفایت و شایستگی رد کرد.

ایالات متحده و سایر کشورها رهبر افغانستان را تحت فشار قرار داده بودند تا پیش از آغاز کنفرانس بین المللی اهدا کنندگان کمک به افغانستان دولت خود را تشکیل دهد. این کنفرانس اواخر ماه ژانویه در لندن بر گزار خواهد شد.

آقای کرزای میگوید از پذیرفته نشدن بسیاری از وزیران پیشنهادی وی توسط نمایندگان پارلمان آن کشور متأسف است. ولی در هرحال قانونگزاران وزیران خارجه و دادگستری را بهنگام اجلاس روز شنبه تأیید کردند و یک نفر از سه زن پیشنهادی برای مدیریت برخی از سازمانهای دولتی را نیز مورد تصویب قرار دادند.

سخنگوی آقای کرزای روز یکشنبه همچنین گفت که رئیس جمهوری در کنفرانس لندن مسئله ادغام چریکهای مسلح طالبان در دولت مرکزی را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

وی افزود چریکهایی که تصمیم بگیرند بخشی از دولت شوند وسایل زندگانی مناسبی در اختیارشان گذاشته خواهد شد. سخنگوی آقای کرزای توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

XS
SM
MD
LG