لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

منابع سابق اطلاعاتی آمریکا: حمله انتحاری طالبان در افغانستان مرکز عملیات پنهانی سی آی ا را هدف گرفت


گزارش های خبری حاکی است حمله انتحاری اخیر به پایگاهی در شرق افغانستان، قلب عملیات پنهانی آمریکا در منطقه را هدف گرفت.

افسران سابق اطلاعاتی این موضوع را، به شرط این که ناشناس بمانند، با رسانه های خبری آمریکا در میان گذاشتند و گفتند پایگاه در ایالت خوست مسئول جمع آوری اطلاعات در امتداد مرز افغانستان و پاکستان بود، و بر کوشش های کشتن رهبران ارشد ستیزه گر، اغلب با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، نظارت می کرد.

افسران اطلاعاتی همچنین گفتند بنظر می رسد با بمب انداز انتحاری، مردی که اونیفورم ارتش افغانستان را بر تن داشت، به عنوان یک خبر چین رفتار شد و احتمالا مورد بازرسی قرار نگرفت.

سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا تایید کرد در حمله روز چهارشنبه هفت تن از کارمندان آن از پای در آمدند و شش نفر دیگر مجروح شدند، اما جزییات بیشتری ارائه نداد.

مقامات سابق سی آی ا گفتند مسئول پایگاه از جمله کشته شدگان بود.

طالبان مسئولیت این حمله و نیز حادثه جداگانه ای در جنوب افغانستان را که در آن چهار سرباز و یک خبرنگار کانادایی کشته شدند برعهده گرفته است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به سی آی ا تسلیت گفت و آنچه را کار عالی این سازمان نامید، ستود. وی اظهار داشت بدلیل خدمات سی آی ا، توطئه ها خنثی شده، جان آمریکاییان حفظ شده و متحدان و شریکان آمریکا به امنیت بیشتری دست یافته اند.

در این میان، روز جمعه یک مقام ایالت باغدیس در شمال افغانستان گفت در برخورد اتومبیلی به یک بمب کنار جاده ای پنج نفرِ از جمله دو زن کشته شدند.

در این میان، نیروهای بین المللی و افغان در عملیاتی که شامگاه پنجشنبه آغاز شد و تا بامداد جمعه ادامه یافت، ستیزه گران در سراسر کشور را هدف گرفتند، یک تن را کشتند و چندین نفر را دستگیر کردند.

مقامات گفتند یکی از عملیات در ایالت خوست صورت گرفت، در آنجا نیروها سه ستیزه گر را که به توزیع مین و دیگر ابزار انفجاری مظنون بودند دستگیر کردند.

در حمله دیگری به یک مجتمع در جنوب خوست، تقریبا یک هزار کیلوگرم مواد منفجره کشف شد.

XS
SM
MD
LG