لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۳۱

کرزی تخمین می زند که نیروهای افغانستان تا ۲۰ سال قادر نخواهند بود مسئولیت های کامل امنیتی را بر عهده بگیرند


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید ممکن است ۲۰ سال طول بکشد تا دولت قادر شود حقوق نیروهای امنیتی را که بتوانند با تهدید شورش مقابله کنند پرداخت کند.

کرزی روز سه شنبه در جریان یک کنفرانس خبری با رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا بار دیگر ابراز امیدواری کرد نیروهای افغان قادر شوند ظرف پنج سال مسئولیت های امنیتی در کشور را بر عهده بگیرند. گیتس گفت او امیدوار است آنها زودتر آماده شوند.

گیتس برای دیداری اعلام نشده به افغانستان رفته است با این هدف که رهبران کشور را برای افزایش تعداد و تقویت توانایی نیروهای امنیتی زیر فشار بگذارد.

در جریان کنفرانس خبری، کرزی همچنین بار دیگر قول داد با فساد مبارزه کند، و گفت او فهرستی از نامزدهای کابینه ۲۵ نفری خود را تا هفته آینده به پارلمان خواهد فرستاد.


سفر گیتس در پی تصمیم پرزیدنت اوباما به اعزام سریع ۳۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان صورت می گیرد. همچنین قرار است خروج سربازان آمریکایی ظرف ۱۸ ماه، در حالی که نیروهای افغان مسئولیت های بیشتری را بر عهده می گیرند، آغاز شود. گیتس گفت تکمیل خروج آمریکا ممکن است چند سال طول بکشد.

در این میان، امروز، سه شنبه، ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان درباره استراتژی آمریکا در کنگره آمریکا توضیح می دهد. قانونگزاران که نگران کاهش حمایت عمومی از جنگ هستند، مایلند از مک کریستال بشنوند که به اعتقاد او نیروهای آمریکا با چه سرعتی می توانند باز گردانده شوند.

در رویدادی دیگر، وزیز دفاع بریتانیا در یک سفر اعلام نشده وارد افغانستان شد. روز دوشنبه، بریتانیا گزارش داد که امسال ۱۰۰ سرباز آن کشور در افغانستان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG