لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

۵ سرباز سوئدی در یک انفجار در افغانستان مجروح شدند


کارل بیلت، وزیر امور خارجه سوئد و رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان
کارل بیلت، وزیر امور خارجه سوئد و رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان

ارتش سوئد می گوید در انفجار یک بمب کنار جاده ای در شمال افغانستان، ۵ سرباز آن کشور مجروح و مترجم آنها کشته شد.

به گفته مقامات نظامی، انفجار روز چهارشنبه و زمانی روی داد که سربازان همراه با نیروهای افغان در نزدیکی شهر مزار شریف گشت می زدند.

حدود ۴۵۰ سرباز سوئدی به عنوان بخشی از نیروی امنیتی ناتو در افغانستان مستقر هستند.

انفجار یک روز پس از آن روی داد که کارل بیلت، وزیر امور خارجه سوئد، در کابل با حامد کرزی، رییس جمهوری و رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان ملاقات کرد. آنها درباره مجموعه ای از مسائل از جمله انتخابات ریاست جمهوری اخیر و فساد گسترده در کشور بحث کردند.

در این میان، ناتو می گوید غواصان نظامی جسد یکی از دو سرباز آمریکایی را که هفته پیش در افغانستان مفقود شدند، پیدا کرده اند.

ناتو روز چهارشنبه در اطلاعیه ای گفت نیروهای افغان و بین المللی هنوز در جستجوی سرباز دیگر هستند.

سربازان روز سیزدهم آبان ماه (۴ نوامبر) در ایالت بادغیس، در ناحیه دورافتاده ای در مزر ترکمنستان ناپدید شدند. معاون پلیس ایالت گفت آب آنها را هنگام کوشش برای نجات جعبه های تدارکات که در جریان فرو ریختن از هواپیما به داخل رودخانه افتادند، با خود برد.

هفته گذشته بیست و پنج نفر از نیروهای بین المللی و افغان در جریان جستجو برای دو سرباز، کشته یا مجروح شدند.

در خبری دیگر، مقامات می گویند روز چهارشنبه یک بمب گذار انتحاری که سوار موتورسیکلت بود، با منفجر کردن خود در نزدیکی سربازان ناتو در ایالت زابل دو غیر نظامی را کشت و چندین سرباز را مجروح کرد.

در این میان، مقامات افغان گفتند حامد کرزی روز ۲۸ آبان ماه (۱۹ نوامبر) در مراسم تحلیف دومین دور ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG