لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

هالبروک پیش بینی می کند که میزان تقلب در دور دوم رای گیری در افغانستان کمتر خواهد بود


هالبروک پیش بینی می کند که میزان تقلب در دور دوم رای گیری در افغانستان کمتر خواهد بود
هالبروک پیش بینی می کند که میزان تقلب در دور دوم رای گیری در افغانستان کمتر خواهد بود

پرزیدنت اوباما پیش از گرفتن تصمیم نهایی، حوادث در افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد

فرستاده مخصوص آمریکا به افغانستان و پاکستان می گوید ایالات متحده امیدوار است سطح تقلب و خلافکاری در دور دوم رای گیری در افغانستان به اندازه آنچه در دور اول تجربه شد نباشد. هالبروک روز جمعه پیش بینی کرد که در دور دوم تقلب کمتر خواهد بود زیرا فقط دو کاندید وجود دارند و تیم های بیم المللی بیشتری برای تضمین موفقیت انتخابات حضور خواهند داشت.

تقلب گسترده در انتخابات ماه اوت موجب شد مقامات خواهان برگزاری دور دوم رای گیری بین حامد کرزی، رییس جمهوری، و عبدالله عبدالله، وزیر سابق امور خارجه بشوند.

پیشتر، وزیران دفاع ناتو یک برنامه گسترده ضد شورش را برای افغانستان تایید کرده اند، که به طرحی که ژنرال مک کریستال، فرمانده ارشد نیروهای ناتو و آمریکا، برای اعزام سربازان بیشتر توصیه کرده است شباهت دارد.

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو، می گوید وزیران عموما بر این نظر هستند که افغانستان باید آن قدر قوی شود که بتواند از خود دفاع کند. راسموسن روز جمعه گفت آنچه اعضای ناتو از آن حمایت می کنند یک استراتژی است که به جای دنبال کردن تروریست های انفرادی، بر برقراری ثبات در سراسر افغانستان تمرکز داشته باشد.

ژنرال استنلی مک کریستال، از استراتژی مشابهی پشتیبانی می کند و از پرزیدنت اوباما درخواست کرده است برای کمک به اجرای آن سربازان بیشتر به افغانستان بفرستد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، که در جلسات وزیران دفاع ناتو در اسلواکی شرکت کرد، گفت او از تعهد اتحادیه به افغانستان «دلگرم» شده است.گیتس گفت هر چند کاخ سفید هنوز در مورد اعزام سربازان اضافی تصمیم نگرفته است، اما ایالات متحده به ماموریت خود در آن کشور پای بند است.

پرزیدنت اوباما پیش از گرفتن تصمیم نهایی، حوادث در افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد.

گیتس گفت هنور بسیار زود است که درباره استراتژی جدید آمریکا نتیجه گیری کرد.
وی اظهار داشت دولت اوباما سرگرم مطالعه این موضوع است که آیا رویکرد فعلی در افغانستان را با توجه به وضعیت سیاسی کشور تغییر دهد یا نه، اما گفت احتمال نمی رود از تعداد نیروهای آمریکا کاسته شود.

در این میان، نماینده ارشد سازمان ملل متحد در افغانستان گفت مقامات افغان کسانی را که در دور اول انتخابات مرتکب خلافکاری و تقلب شدند، از شرکت در دور دوم ممنوع کرده اند.

کای آیده، که در حاشیه اجلاس ناتو سخن می گفت، اظهار داشت هنوز احتمال تقلب در دور دوم وجود دارد، اما امید می رود در سطحی کوچکتر باشد.

XS
SM
MD
LG