لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۱۲

فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، از کشته شدن غیر نظامیان عذر خواهی می کند


فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان در تلویزیون ملی افغان ظاهر شده و از حمله هوایی مرگبار هفته گذشته ناتو، که در آن به گفته مقامات ۲۱ تن کشته شدند، عذر خواهی کرده است.

ژنرال استنلی مک کریستال در یک خطابه ویدیوئی که به زبان های دری و پشتو ترجمه می شد، گفت نیروهای ناتو و افغان آنچه را در ایالت اوروزگان شورشیان می پنداشتند هدف گرفتند. او گفت ناتو اینک بر این باور است که در آن حمله عده ای از شهروندان افغان کشته و مجروح شدند.

ژنرال مک کریستال آن حادثه را «کشته شدن اندوهبار انسان های بی گناه» نامید و گفت او دستور داده است برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی تحقیقات کاملی انجام گیرد. مک کریستال حفاظت از غیر نظامیان و کسب اعتماد آنها را ارجحیت بالایی برای نیروهای ناتو در افغانستان توصیف کرده است.

در رویدادی دیگر، پلیس افغانستان می گوید در انفجاری در ایالت هلمند هشت تن جان سپردند و ۱۶ نفر دیگر مجروح شدند. در آنجا نیروهای افغان و ناتو به هجوم عمده ای علیه ستیزه گران طالبان دست زده اند.

پلیس می گوید بمب روز سه شنبه در برابر یک ساختمان دولتی در لشکرگاه، مرکز ایالت منفجر شد.

در این میان در شهر مارجه، مقامات ارتش آمریکا گزارش می دهند پیشرفت در عملیات علیه جنگجویان طالبان به کندی، اما بی وقفه ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG