لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۲

پیشبرد توسعه اقتصاد در افغانستان


در کنفرانس افغانستان که اخیرا در توکیو تشکیل شد، جامعه بین المللی قصد خود را برای پشتیبانی از افغانستان روشن ساخت، در همین حال یادآور شد حمایت مالی بادوام فقط در صورتی ممکن و مسئولانه خواهد بود که افغانستان موفق شود برنامه اصلاحات اداری و اقتصادی را اجرا کند و یک سیستم سیاسی را که بازتاب جامعه کثرت گرایانه آن باشد برقرار سازد. در این محتوا، جامعه بین المللی ۱۶ میلیارد دلار کمک توسعه برای افغانستان در چهار سال آینده تعهد کرده است. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در کنفرانس گفت: امنیت افغانستان فقط نمی تواند با نبود جنگ اندازه گیری شود. معیار اندازه گیری باید این باشد که آیا مردم شغل و فرصت اقتصادی دارند، آیا به توانایی دولت در تامین نیازمندی هایشان معتقد هستند، و آیا روند سیاسی پیش می رود و موافق می شود یانه.

آمریکا از تعهد علنی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در کنفرانس توکیو برای نبرد با فساد، بهبود اداره کشور، تقویت حکومت قانون، و افزایش دسترسی به فرصت های اقتصادی برای تمام افغان ها، بویژه زنان، استقبال کرد. آن گونه که هیلاری کلینتون گفت: هیچ ملتی نمی تواند بدون مشارکت نیمی از جمعیت خود به صلح بادوام، آشتی، ثبات، و رشد اقتصادی دست پیدا کند. تمام شهروندان نیاز دارند فرصت داشته باشند به پیشرفت افغانستان کمک کنند و از آن بهره مند شوند، و ایالات متحده همچنان قاطعانه در کنار زنان افغانستان خواهد ایستاد.

افزون بر جامعه بین المللی، همسایگان افغانستان به ویژه نقشی مهم دارند. جاده ابریشم جدید، یا گسترش تجارت منطقه ای، برای رونق اقتصادی آسیای مرکزی و جنوبی حیاتی است. هیچ چیزی بیشتر از یک اقتصاد فراگیر که شغل و فرصت در لوای حکومت قانون فراهم آورد، گزینه معتبری برای خشونت ارائه نمی دهد. افزایش تجارت منطقه ای منابع جدیدی از مواد خام، انرژی، و فراورده های کشاورزی نه فقط برای افغانستان که برای تمام ملت های منطقه باز خواهد کرد.

آخرین عنصر انتقال اقتصادی موفقیت آمیز بخش خصوصی است، که در رشد، ایجاد اشتغال، و پشتیبانی از اصلاحاتی که باید بادوام باشد مهم است. هیلاری کلینتون گفت: ما منتظر هستیم دولت افغانستان به تعهدات خود عمل کند، و انتظار داریم جامعه بین المللی آنچه را در توان دارد برای جلب کار و سرمایه گذاری به افغانستان به کار بگیرد.

کلینتون گفت: آینده باید چیزی باشد که مردم افغانستان برای خودشان ساخته اند، و ما نیاز داریم آنچه را برای واقعیت بخشیدن به آن لازم است انجام دهیم.
XS
SM
MD
LG