لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۷

سخنان قائم مقام وزارت امور خارجه در همایش «قلب آسیا»


افغانستان در قلب آسیا قرار دارد و کلید ثبات منطقه است. بیل برنز، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در همایش «قلب آسیا» در کابل سخن گفت و اظهار داشت «از راه همکاری عمیق تر منطقه ای خواهد بود که افغانستان می تواند به امنیت، ثبات و کامیابی بیشتر دست پیدا کند. و بنابراین، آمریکا همراه با بسیاری از شریکان و متحدان خود برای پشتیبانی از موفقیت این روند در افغانستان حضور دارد.»

کنفرانس بر هفت اقدام جهت افزایش اعتماد متمرکز بود: همکاری در حوزه مدیریت فاجعه، تقویت همکاری در نبرد با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، همکاری بیشتر اتاق های بازرگانی، بهبود تجارت و تاسیسات زیر بنایی، و گسترش همکاری و مبادلات در حوزه آموزش و علوم.

بیل برنز گفت : این اقدامات ویژه واقعگرایانه و متوازن است، و بر مسائل پیچیده ای که یک رویکرد گام به گام را در دراز مدت ایجاب خواهد کرد متمرکز است. برنز گفت آمریکا از تعهداتی که بسیاری از کشورها برای تبدیل آرمان ها به عمل بر عهده گرفته اند استقبال می کند ، آماده است در تمام هفت اقدام برای افزایش اعتماد مشارکت کند و حمایت و کمک خود را به شیوه ای برای منطقه معنا داشته باشد و کشورهای «قلب آسیا» استقبال کنند، اعلام می دارد.

قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا با تاکید بر اهمیت سه اقدام اقتصادی، گفت ایالات متحده سهم خود را در حمایت از دولت هایی که تصمیمات لازم، و اغلب دشوار، برای دنبال کردن هدف گسترش بازارهای آزاد و تجارت مرزی می گیرند انجام خواهد داد.

ایالات متحده در انتظار است با افغانستان و جامعه بین المللی برای تقویت امنیت مدنی و موفقیت هایی که تاکنون به دست آمده است کار کند. آمریکا همچنین از کوشش های افغانستان برای ادامه اصلاحات، کاهش وابستگی به اعانه، و انتقال بسوی یک اقتصاد بادوام استوار بر سرمایه گذاری بخش خصوصی حمایت می کند.

ژوئیه گذشته، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا درباره «نگرش جاده ابریشم جدید» با یک افغانستان امن، با ثبات و کامیاب در قلب یک منطقه امن، باثبات و کامیاب سخن گفت. در این نگرش تمام شرکت کنندگان در کنفرانس همداستان بودند. آسیای مرکزی و جنوبی مسیرهای تجارتی تاریخی را که بیشتر به دلیل جنگ، بی اعتمادی، و خصومت قطع شدند دوباره به هم وصل کرده است. در بازسازی این ارتباط ها، منطقه استفاده از قابلیت های عظیم دست نخورده خود را آغاز می کند.
XS
SM
MD
LG