لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۰

ناتو و آینده افغانستان


در اجلاس اخیر ناتو در شیکاگو، رهبران اتحادیه موافقت کردند نیروهای امنیتی افغانستان در نیمه ۲۰۱۳ رهبری عملیات رزمی را بر عهده بگیرند و اجازه دهند نیروی بین المللی کمک امنیتی - آیساف – ماموریت خود را به نقش پشتیبانی در تمام بخش های کشور تغییر دهد. این حرکت شالوده عمده ای را برای تکمیل انتقال مسئولیت حفظ امنیت در سراسر افغانستان به نیروهای افغان تا پایان ۲۰۱۴ فراهم خواهد آورد.

پرزیدنت اوباما گفت «این انتقال پایان چالش های افغانستان، یا مشارکت ما با آن کشور مهم نخواهد بود. ولی ما در رسیدن به هدف شکست دادن القاعده و محروم ساختن آن از پناه گاه امن پیشرفت می کنیم، در همین حال افغان را یاری می دهیم روی پای خودشان بایستند.»

در سال‏های اخیر ، پیشرفتی عمده در افغانستان صورت گرفته است. نیروهای آیساف حرکت طالبان را متوقف ساختند. افغان ها جوامع خود را پس می گیرند. نیروهای امنیتی افغانستان نیرومند تر شده اند، و روند انتقال بخوبی پیش می رود. در حقیقت، تابستان امسال، ۷۵ درصد افغان ها در مناطقی که در آنها نیروهای افغان رهبری تامین امنیت را بر عهده خواهند گرفت زندگی خواهند کرد.

پس از ۲۰۱۴، ناتو به آموزش، راهنمایی و یاری نیروهای افغان در حالی که نیرومند تر می شوند ادامه خواهد داد. اعضای ناتو و جامعه بین المللی همچنین بیشتر هزینه نیروهای امنیتی افغان را خوهند پرداخت تا آن که اقتصاد کشور قادر شود هزینه ها را بپردازد. این تعهدات علامت نیرومندی به مردم افغان و منطقه می فرستد که افغانستان قادر خواهد بود امنیت خود را پس از انتقال تامین کند و جامعه بین المللی از این کوشش ها پشتیبانی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG